Zraszacze przydatne nie tylko na czas suszy

Na wygląd terenów zielonych w otoczeniu człowieka ma wpływ wiele czynników. Oczywiście, niezwykle istotna jest aranżacja zieleni i odpowiedni dobór roślin do typu terenu, ale niemniej ważna jest późniejsza pielęgnacja. A na nią składa się nie tylko przycinanie, koszenie czy prześwietlanie. Równie ważne, a może nawet najważniejsze, jest samo nawadnianie. Bez wystarczającej ilości wody nawet najpiękniejsze rośliny mogą nie przeżyć, a w najlepszym wypadku nie będą wyglądać tak, jak powinny.

Podlewanie ręczne, szczególnie w przypadku dużych terenów, jest zajęciem meczącym i czasochłonnym. Nie zawsze też wchodzi w grę, z różnych powodów. W wielu przypadkach najkorzystniejszym wyjściem z sytuacji jest instalacja systemów automatycznego nawadniania. Takie rozwiązanie jest bardziej przystępne cenowo, niż się może wydawać, a patrząc od strony technicznej, nie ma w zasadzie takich terenów zielonych, gdzie nie można by go zainstalować. Jedynym warunkiem jest dostęp do wody. Zraszacze można bowiem zainstalować nawet w już od dawna istniejącym ogrodzie, trawniku czy innym terenie zielonym.

Automatyczne podlewanie sposobem na susze

W polskim klimacie nie można do końca polegać na opadach atmosferycznych. Latem szczególnie dotkliwe są długotrwałe susze, kiedy rośliny bez dodatkowego zasilania w wodę uschłyby. Dla wielu osób podlewanie za pomocą węża, o konewce nie wspominając, jest zbyt czasochłonne i kłopotliwe. Czynność tę trzeba bowiem robić albo wcześnie rano, zanim zacznie grzać słońce, albo po zachodzie. O takich porach zazwyczaj ma się inne obowiązki. Automatyczne systemy nawadniania – http://zielony-trawnik.pl/ mają tę zaletę, że można zaprogramować ich start na dowolną porę, a sam czas podlewania dostosować do potrzeb roślin czy aktualnej pogody.

Automatyczne podlewanie na zawołanie

To właśnie sterownik, który załącza zraszacze o określonych porach, jest największym atutem takich systemów, choć oczywiście można je włączać też ręcznie w razie potrzeby. Poza sterownikiem, w skład systemu nawadniania wchodzą zraszacze, linie kroplujące, zawory oraz węże. System taki jest w zasadzie niewidoczny, gdy jest wyłączony i zupełnie nie przeszkadza użytkownikom danego terenu. Można go zainstalować w czasie aranżacji ogrodu, jak również w ogrodzie już istniejącym. Firmy instalujące automatyczne podlewanie, wykonują usługę kompleksowo, od projektu, poprzez instalację, sprawdzenie szczelności, aż po uruchomienie.

Wbrew pozorom, automatyczne systemy nawadniania to rozwiązanie nie tylko nie kosztowne, ale nawet pozwala na oszczędności, gdyż dozuje odpowiednie ilości wody i równomierne rozprowadza ją po całym ogrodzie czy trawniku.