Zwiększenie powierzchni roboczej w kuchni

Dla miłośników sztuki kulinarnej ilość powierzchni roboczej w kuchni jest sprawą bardzo ważną.  Ci, którzy lubią gotować, potrzebują miejsca nie tylko na garnki, miski, akcesoria kuchenne, ale przede wszystkim na to, aby wygodnie móc przygotowywać rozmaite dania i potrawy. W aktualnie budowanych mieszkaniach kuchnie nie zawsze są dostatecznie duże, aby móc w kuchni zagwarantować sobie duży blat kuchenny. Często są to tak zwane aneksy, w których trzeba zmieścić sprzęty AGD i meble na naczynia oraz garnki.

Jak zatem można zwiększyć powierzchnię do przygotowywania posiłków, kiedy na tradycyjnym blacie jest niewiele miejsca, a dodatkowo sporą jego część zajmują tostery, ekspresy do kawy i pojemniki z przyprawami?

W dużej kuchni można sobie pozwolić na wolnostojącą wyspę, która jest doskonałym rozwiązaniem również w otwartych kuchniach. Można na niej nie tylko przygotowywać posiłki, ale i również jeść szybkie posiłki z całą rodziną. Jednak z całą pewnością taka wyspa, która jednak zajmuje sporo miejsca, nie zmieści się do kuchni małej.

Tutaj z pomocą przychodzą wolnostojące stoliki kuchenne, które są niewielkich rozmiarów i które można ustawić na kawałku wolnego miejsca. Takie pomocniki kuchenne zostały również polecone przez magazyn Moje Mieszkanie w lutowym numerze roku 2015. Mają między innymi tę zaletę, że można postawić je w miejscu, w którym będą najbardziej przydatne. Dodatkowy blat z pewnością się przyda, a jeśli stolik ma dodatkowo szufladki, szafki lub otwarte półki, można go również wykorzystać do przechowywania naczyń, garnków i akcesoriów kuchennych, które będą zawsze pod ręką.

Dodatkowe półki i blat w każdej kuchni, w której często się gotuje, są na wagę złota. Takie stoliki mogą również wspaniale udekorować kuchnię, dodać jej stylu lub podkreślić styl, w jakim jest urządzona. Nie muszą to być metalowe, proste szafki. Jeżeli w Twojej kuchni królują stylowe meble prowansalskie, dobierz stolik wykonany w tej estetyce. Styl prowansalski cechuje się między innymi tym, że dominują w nim wolnostojące meble, zatem wolnostojące stoliki kuchenne doskonale się w niego wpisują.

Ciekawym rozwiązaniem są również tak zwane mobilne stoliki czyli stoliki, które posiadają kółka. Można je przesuwać w dowolne miejsce w zależności od potrzeb. Z całą pewnością są one jednak mniej stabilne i stałe przygotowywanie na nich posiłków może być nieco męczące.

Dobierając stolik kuchenny zwróć uwagę na jego praktyczność. Ważne jest to, aby były to meble solidne, z masywnym i solidnym blatem, na którym możesz bez obaw o jego zniszczenie kroić, siekać czy ubijać kotlety. Może to być blat drewniany, jak w polecanym przez Moje Mieszkanie stoliku Boucherie lub blat z blachy ocynkowanej, który również poleca ten miesięcznik, a który z pewnością ułatwia zachowanie czystości i higieny. Po skończonej pracy wystarczy przetrzeć go wilgotną ściereczką.

Stoliki kuchenne są doskonałą odpowiedzią na potrzebę zwiększenia powierzchni roboczej w kuchni, bez wprowadzania do nich dodatkowych, ciężkich mebli.