Żywotność sprzęgła

Sprzęgło to niezbędny elementem układu napędowego. Bez niego żaden samochód nie byłby w stanie ruszyć, a kierowca byłby pozbawiony możliwości zmiany biegów. Mechanicy przekonują o istotności tego podzespołu. W przypadku awarii auto zostaje unieruchomione, a użytkownikowi pozostaje jedynie zadzwonić po pomoc drogową w celu odholowania pojazdu w bezpieczne miejsce.

Sprzęgło działa na zasadzie tymczasowego odłączenia układu napędowego od silnika. Takie rozwiązanie umożliwia bezproblemową zmianę biegów. Niestety, wymiana sprzęgła to dość droga inwestycja. Istnieje kilka zasad, które pozwolą użytkownikom maksymalnie wydłużyć żywotność tego podzespołu.

Gwałtowne ruszanie

Zła informacja dla miłośników efektywnego ruszania. Ruszanie z piskiem opon może być przyczyną nadmiernego obciążenia okładzin sprzęgła. Okładziny nadmiernie nagrzewają się i przez to skraca się ich żywotność. Znacznie lepszym pomysłem jest ruszenie na niskich obrotach silnika, oczywiście z odpowiednio szybko puszczonym sprzęgłem, by silnik nie zgasł. Może to wymagać wprawy, ale warto poświęcić temu trochę uwagi.

Wciśnięty pedał sprzęgła

Wielu użytkowników zbyt często wciska pedał sprzęgła, mimo iż nie jest to konieczne. Takie nawyki mogą niekorzystnie wpłynąć na żywotność sprzęgła. Spowodowane jest to faktem, że wówczas następuje tarcie wykładzin, przez co szybciej się zużywają.

Wciskanie pedału sprzęgła do końca

Niedostateczne wciskanie pedału sprzęgła może także powodować zbyt częste nagrzewanie się elementów ciernych, co w konsekwencji przyśpieszy ich zużycie. Specjaliści podpowiadają, że warto upewnić się, czy pod pedał nie wsuwa się dywanik lub wycieraczka, co może uniemożliwić pełne wciśnięcie i ruch w pełnym zakresie.

Niskie obroty silnika

Doświadczeni mechanicy radzą by zadbać o niskie obroty silnika podczas puszczania pedału sprzęgła. Technika ta pozwala na płynniejszą pracę sprzęgła, zmniejszając ryzyko uszkodzenia.

Korki

Podczas stania w korku także można zadbać o sprzęgło naszego samochodu. Wystarczy, że użytkownik uniknie dłuższych sytuacji postoju z wciśniętym pedałem sprzęgła. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest wrzucanie biegu jałowego.

Artykuł stworzony pod opieką specjalistów ze sklepu http://www.centrumsprzegla.com/