Ale jak to było z tą spawarką?

views
0

Spawalnictwo jest dziedziną przemysłu, która swoje początki datuje na wiek XIX. Rozwój technologii i liczne badania zmusiły naukowców i inżynierów do opracowywania nowych, lepszych sposobów na wykonywanie niektórych prac.

Przełomowe w przemyśle stało się wynalezienie urządzeń do łączenia różnych metalowych elementów. Co więcej zastosowanie tych narzędzi sprawiło, że złącze było bardzo trwałe i solidne. Można więc śmiało powiedzieć, że spawarki stały się fenomenalnym wynalazkiem, który zrewolucjonizował przemysł na całym świecie. W pierwszej fazie powstały spawarki transformatorowe. Co ciekawe, jej pierwszy model został wyprodukowany w 1885 roku, a jego konstruktorami był polski i rosyjscy naukowiec Olszewski i Benardos. Opatentowali oni spawanie za pomocą elektrody węglowej, która za sprawą łuku elektrycznego stapiała krawędzie spawanych elementów. Następnie przy pomocy grawitacji, nadtopione brzegi były ze sobą łączone. Nie był to idealny sposób i wymagał licznych poprawek. Dopiero po pięciu latach badań, elektrodę węglową zastąpiono prętem stalowym. Za zmianę tą odpowiada rosyjski naukowiec Sławianow. Pręt topiąc się w jeziorku spawalniczym tworzył spoinę i dodatkowo umacniał połączenie metalowych elementów. Dopiero w roku 1907 opracowano elektrodę otuloną. Za ten niesamowity wynalazek odpowiada, tym razem, szwedzki naukowiec O. Kjelberg. Pręt spawalniczy pokryty otuliną nie tyle wzmocnił spoinę, ale topiąc się tworzył żużel. Dzięki temu jeziorko spawalnicze było chronione przed utlenianiem i zaniebieszczeniami. Należy zaznaczyć, że odkrycie elektrod otulonych było rewolucyjnym wynalazkiem, który do tej pory jest praktykowany i stosowany w spawarkach MMA.

Chociaż spawarki transformatorowe były wspaniałym wynalazkiem, posiadały jednak liczne wady. Ich mała moc i przemienne napięcie przyczyniło się do tego, że szybko zaczęto szukać nowych rozwiązań. W konsekwencji zostały zastąpione spawarkami wirowymi. Swoje główne zastosowanie znalazły w zakładach przemysłowych, tam gdzie produkowano ciężkie, stalowe konstrukcje. Jednakże wynalazek ten okazał się nietrafiony, ponieważ spawarki wirowe posiadały bardzo wysoki pobór prądu i powodowały równie duże straty energii. Powrócono więc do sprawdzonego rodzaju transformatorowych urządzeń, ale unowocześniono je o układ Gretza. Jego zaletą była konstrukcja składająca się z 4-ech diod, co zapewniało stałe napięcie na wyjściu. I chociaż ten system się sprawdzał, to w dalszym ciągu prowadzono badania nad ulepszaniem sprzętu. W rezultacie, do spawarek wprowadzono sterowanie tyrystorowe, opcje hot-start i inne dodatkowe funkcje. Z czasem ukształtował się podział na spawarki dla zakładów pracy i majsterkowiczów. Różniły się między sobą zarówno wielkością, jak również możliwościami.

Spawarki transformatorowe okazały się rewelacyjnym wynalazkiem, dzięki któremu praca spawacza stała się bezpieczniejsza i lżejsza. Jednakże prawdziwym przełomem w tej dziedzinie okazało się skonstruowanie spawarek inwertorowych. Swój początek miały w latach 80’tych ubiegłego wieku i bardzo szybko zdominowały rynek przemysłowy, wypierając spawarki transformatorowe. Obecnie w sprzedaży mamy do wyboru zarówno transformatory jak i inwertory, to od nas zależy na jaki rodzaj się zdecydujemy.