Batak

views
0

Batak leży w Zachodnich Rodopach. Jest to bardzo niewielkie miasteczko, liczące zaledwie cztery i pół tysiąca ludności. Do najbliższej większej miejscowości jest trzydzieści pięć kilometrów. Nazywa się ona Pazardrzika. Do stolicy Bułgarii, czyli Sofii jest stąd znacznie dalej, bo aż sto pięćdziesiąt kilometrów. Batak to miejscowość typowo górska. Leży na wysokości 1030 m. n.p.m. i wynika z tego pewna jej cecha. Duża wysokość wpływa znacznie na klimat miejscowości. Występują tu dosyć ciepłe zimy ze sporymi opadami śniegu i chłodne, bardzo przyjemne lato. Dzięki takiemu stanowi rzeczy jest to popularny kurort górski, chętnie wybierany na zimowe szaleństwa, a porze letniej na wędrówki wysokogórskie.

W pobliżu miejscowości znajdują się jedne z najwyższych szczytów w całym paśmie Rodopów. Są to Bataszki Śnieżnik o wysokości 2082 m. n.p.m. i wyższa o ponad sto metrów Goliama Siutka o wysokości 2185 m. n.p.m. Tak więc Batak może stanowić idealną bazę wypadowa dla alpinistów i zdobywców wysokich szczytów.

Batak jest miejscem gdzie znajdą coś dla siebie nie tylko amatorzy dużych wysokości. Osob, które interesują apartamenty w Bułgarii raczej ich tu nie znajdą, gdyż bazę noclegową stanowią głównie kwatery prywatne. Jednak pasjonaci schodzenia pod ziemię, czyli grotołazi, koniecznie powinni tam pojechać. Pierwszą z jaskiń jest jaskinia Jubileuszowe. Jest zlokalizowana na wysokości około sześciuset metrów. Całość jej korytarzy ma długość tysiąc metrów. Będzie idealna dla początkujących grotołazów ze względu na łatwy dostęp do niej. Druga jaskinia, zupełnie inna od pierwszej, nosi nazwę Śnieżanka. W przeciwieństwie do Jubileuszowej, jest mała i dostęp jest bardzo utrudniony. Jednak jest bardzo malownicza i z pewnością wynagrodzi trudy jakie trzeba ponieść, aby ją zdobyć.

Batak to nie Pamporovo i dużo brakuje mu do tego aby nazwać to miasteczko kurortem turystycznym. Ma ono jedna swój niezaprzeczalny urok. Sześć kilometrów od Bataku znajduje się zbiornik wodny o takiej samej nazwie. Stanowi idealne miejsce do uprawiania sportów wodnych i wędkarstwa.