Brać – chorwacka wyspa na Adriatyku

3 views
0

Jedno co z pewnością można powiedzieć o tej malowniczej wyspie to, to, że cała jest wprost przepiękna. Z daleka już czuć pachnące piniowe lasy, a ciche zatoczki mili ludzie stwarzają atmosferę dla upragnionego wypoczynku w zasadzie przez 6 miesięcy w roku.

Jako, że spędzam w Chorwacji niemalże każde wakacje, z czystym sumieniem mogę Wam polecić Brać na miejsce Waszego urlopu. Na nocleg idealne jest miasto Mirca, które oferuje niedrogie hotele o bardzo przyzwoitym standardzie. Micra znajduje się niedaleko Supetaru, stolicy wyspy. Jednak by tam dotrzeć najlepiej zdecydować się na przelot do Splitu, a stamtąd już wynajętym samochodem do celu. Oczywiście i sam Split jest Wart zobaczenia, dlatego każdy powinien wygospodarować chociażby 4 godzinki, by zobaczyć to niezwykłe miasto, wybudowane na murach pałacu cesarza Dioklecjana.

Brać oferuje żwirowe plaże oraz pięknie mieniącą się kolorami turkusu i zieleni wodę Adriatyku. Z plaży doskonale widać bielące się zabudowania Splitu. Długa plaża sprawia, że nie ma tłoku i jest idealna na długie spacery.

Supetar oddalony jest o zaledwie 2 kilometry, dlatego warto doniego wybrać się na pieszą wędrówkę, tym bardziej, że prowadzi do niego malownicza droga przez gaje oliwne i piniowe zagajniki. W centrum miasta znajdziemy liczne kawiarnie i restauracje, na nadbrzeżu również znajdziemy klimatyczne tawerny serwujące regionalne przysmaki. Koniecznie musicie spróbować lokalne wino plavac. Miejska plaża znajduje się w zatoczce otoczonej przez pinie i wyściełana jest drobnym marmurowym żwirkiem.

Reszta wyspy także jest warta zobaczenia. Polecam Wam słynny kamieniołom marmurów w miejscowości Puciśca. Grecki mit głosi, że dawno, dawno temu Zeus podarował wyspę boginii Afrodycie, a ta skały pozamieniała w biały marmur. Nic więc dziwnego, że w miasteczku na każdym kroku możemy spotkać piękne, wykonane z marmuru, domy, pałace, schody, czy ławki. Wiecie, że właśnie marmurem z tej wyspy zostały ozdobione ściany Białego Domu w Waszyngtonie? Kolejnym punktem z pewnością powinna być miejscowość Sumartin, która urzeka zniewalającymi widokami i portem, który nazywany jest bramą wyspy. Najsłynniejszą chorwacką plażą jest Złoty Róg w Bolu, ma kształt szpiczastego cypla wrzynającego się w Adriatyk, można tam zaobserwować, że z jednej strony cypla morze jest gładkie jak tafla lodu, z drugiej zaś wzburzone falami, które są rajem dla surfingowców.

Na wyspie nocleg dostępny jest w podobnej cenie jak w całej Chorwacji. Za Apartmanet w hotelu dla 4 osób (składający się z 2 sypialni, pokoju dziennego i aneksu kuchennego) zapłacimy 1800 zł za tydzień, co oznacza, że tygodniowy pobyt dla jednej osoby kosztuje 450 zł. Przelot do Chorwacji dostępny jest zarówno w tradycyjnych jak i tanich liniach lotniczych w naszym kraju. Wynajęcie na miejscu samochodu to koszt 160 kun, a jednak kuna to 55 gr.

Więcej o ciekawych miejscach czytaj na: tanie–latanie.pltania-rezerwacja.pl