Choroby nerek – czego można się spodziewać

views
0

Choroby nerek stanowią dla lekarzy bardzo duży problem z powodu tego, że zarażeni w znacznej liczbie przypadków nie rozpoznają jakichkolwiek objawów, a pierwsze objawy zauważalne są dopiero po wynikach laboratoryjnych bądź w szeroko posuniętym poziomie choroby. W większej liczbie przypadków, kiedy choroba zostanie sklasyfikowana w późnym etapie, na terapie jest już za późno i pozostaje jedynie łagodzenie jej skutków. Choroby nerek u dzieci są rzadkie, ale bardzo groźne.

Choroby nerek objawy

Ból w znacznej liczbie sytuacji jest impulsem, że z naszym ciałem dzieje się coś złego. Jeśli występuje on w rejonach lędźwi, może oznaczać to zakażenie dróg moczowych, kłębuszkowe zapalenie nerek, nowotwór lub też kamienice.

Odcień moczu gra równie dużą rolę w postawieniu diagnozy. Prawidłowo wyglądający mocz jest ciepłej, bursztynowej i klarownej barwy.

Profilaktyka chorób nerek

Opiera się przede wszystkim na korzystaniu z wody bez kamienia, piciu często znacznej ilości płynów oraz częstym badaniom.

Dieta przy chorobie nerek

Jak w czasie wystąpienia jakiejkolwiek choroby i w tym wypadku odpowiednie żywienie gra dużą rolę. Dobry wybór składników pokarmowych opisze lekarz specjalista

Kamica nerkowa

Wiodącą cechą tej choroby jest wytwarzanie się i wytrącanie tzw. kamieni, czyli złogów w drogach moczowych.

Objawy kamicy nerkowej

Symptomy kamicy nerkowej są rozmaite, bardzo często chory nie wyczuwa żadnych niepokojących sygnałów, kiedy malutkie kamienie zostają wypróżnione niemalże bezboleśnie. Zdarzają się również bardziej skomplikowane przypadki, których głównymipierwszymi} symptomami są mocz z zawartością krwi, ból brzucha, często zmieniający epicentrum, wysoka temperatura i osłabienie

Przebieg i leczenie kamicy nerkowej

Kamica nerkowa zazwyczaj uwidacznia się bólem pleców, który kieruje się w kierunku pachwin. Po spożyciu środka przeciwbólowego, dolegliwość ta znika. Polecane jest zastosowanie także leku, który wywoła rozkurczenie mięśni i w ten sposób kamień będzie mógł bez przeszkód przemieszczać się dalej.

Przyczyny powstania kamicy nerkowej

Nie ma jednoznacznej tezy, która ujawni, co uaktywnia kamicę. Dużą rolę ma w tym przypadku z pewnością odżywianie. Zagrożone są nią także osoby, które mają wysoki poziom wapnia we krwi.

Rak nerki

To rzadki rodzaj nowotworu i stanowi 3 % ogółu zachorowań na raka. Dopada w większości przypadków mężczyzn, u których jest na dziewiątym miejscu zachorowań na nowotwory. W największej grupie ryzyka są mężczyźni po 45 roku życia, a kobiety między 55, a 74 rokiem.

Objawy raka nerki

Rak nerki rośnie długo bez symptomów. Triada, oznaczająca uczucie bólu, mocz z zawartością krwi i guz, który który można wymacać występują u zaledwie 8-15 % chorych. Pojawienie się jednocześnie wymienionych objawów wskazuje na bardzo zaawansowane stadium choroby.

Leczenie raka nerki

W ostatnim czasie bardzo znane stało się oszczędzające leczenie, które opiera się na wycięciu chorej tkanki łącznie z kawałkiem zdrowej tkanki otulającej go lub wycięciu fragmentu nerki znowotworem.