Co musimy wiedzieć przygotowując rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce?

Co musimy wiedzieć przygotowując rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce?

1 views
0

Praca poza granicami Polski wielu z nas kojarzy się przede wszystkim z wyższymi zarobkami. Niewątpliwie stawki proponowane za granicą są wyższe, musimy jednak pamiętać też o znacznie wyższych kosztach życia. Decydując się na pracę w Niemczech pamiętajmy o tym, że konieczne będzie rozliczenie z niemieckim fiskusem. Czy rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce również jest konieczne?

 

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – kiedy musimy o nim pamiętać?

Wyższe zarobki, ale również możliwość znaczącego podnoszenia kwalifikacji oraz pracy w międzynarodowych zespołach – takie argumenty przedstawiają osoby wysoko kwalifikowane jako najmocniejsze podczas podejmowania decyzji o emigracji zarobkowej. Warto zwrócić uwagę na zmiany związane z profilem pracy, jaki obcokrajowcy podejmują za granicą. Dawniej wyjeżdżaliśmy głównie do pracy przy zbiorach, pracy sezonowej. Do niedawna praca w Niemczech to głównie była opieka nad osobami starszymi. Dzisiaj różnorodność podejmowanego zatrudnienia jest olbrzymia. Elementem, o którym nie możemy zapomnieć podczas pracy w Niemczech jest rozliczenie podatkowe. Wiele osób zastanawia się, czy konieczne jest rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce? Okazuje się, że istnieją dwie przesłanki do podwójnego rozliczenia. Jakie?

 

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce – dwa źródła dochodu

Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce jest konieczne, kiedy nasz dochód pochodził z dwóch krajów. Dodatkowo rozliczenia takiego musimy dokonać, kiedy pragniemy zwrotu nadpłaconego podatku z Niemiec. Rozliczenie podatku z Niemiec w Polsce pozwoli nam na uzyskanie odpowiedniego zaświadczenia, które przedstawić musimy w rozliczeniu niemieckim. Pomocy w rozliczeniu mogą udzielić nam wyspecjalizowane biura podatkowe.