Co nam dają zegary?

4 views
0

Zegar to przyrząd, który służy do ciągłego pomiaru czasu. Można je podzielić na takie, które wykorzystują do wskazań tarczę i wskazówki, takie, które wykorzystują symbole faz księżyca, a także cyfrowe, które wykorzystują do wskazań wyświetlacze ciekłokrystaliczne bądź diodowe. W zegarach powszechnie stosowanych, wskazania obejmują najczęściej godziny, minuty oraz sekundy. W niektórych zegarach i zegarkach stosowany jest też system kalendarzowy, który wskazuje dni tygodnia, daty bądź fazy Księżyca. Niektóre zegary posiadają nawet bardzo precyzyjne mechanizmy wskazywania oraz rejestracji czasu z dokładnością do ułamków sekundy.

Do najbardziej znanych zegarów zaliczają się zegary mechaniczne, bowiem one znane są od wieków. Wskazówkami porusza mechanizm kółek zębatych, natomiast regulatorem chodu jest wahadło albo balans. Z tego względu dzieli się je na zegary wahadłowe lub zegary balansowe. Wahadło odpowiada za równe odmierzanie czasu. Najczęściej jest ono zamknięte w specjalnej szafce, ponieważ jest bardzo podatne na drgania, dźwięk o wyższym natężeniu bądź zmiany temperatury. Wahadło poruszane jest za pomocą siły grawitacji albo za pomocą elektromagnesu lub sprężyny. Wahadła montuje się też w nowoczesnych zegarach kwarcowych, ale tylko dla ozdoby. W zegarach balansowych najważniejszym elementem jest balans. Jest to kółko napędzane sprężyną oraz obracające się na przemian w obu kierunkach. Współpracuje ono współpracujące z tak zwanym wychwytem, który reguluje pracę całego układu kółek zębatych. Balans jest wahadłem torsyjnym, niezależnym od grawitacji, dzięki czemu nie musi pracować tylko w pozycji pionowej. Jest dokładniejszy od tradycyjnego wahadła, a znacznie mniej podatny na drgania i temperaturę, dlatego stosuje się je na przykład w zegarkach na rękę. Obecnie dosyć popularne są zegary elektroniczne, które wyświetlają czas w sposób cyfrowy, na ekranie LCD albo za pomocą diod LED. Zegar elektroniczny działa na zasadzie zliczania impulsów z generatora wzorcowego, który emituje je z określoną częstotliwością. Współczesne zegary elektroniczne są wyposażone w profesjonalne układy pozwalające zamontować w nich różnorodne funkcje.

Niektóre zegary oprócz pokazywania czasu mają też różnorodne funkcje dodatkowe. Zegary klasyczne często wyposażone są w: kukułki, gongi, piszczałki bądź pozytywki. Zegary nowoczesne mogą mieć dodatkowo wbudowane na przykład: budziki, termometry, stacje pogodowe czy też radiobudziki. Obecnie wybór zegarów jest bardzo duży, dlatego bez problemu można znaleźć charakterystyczny zegar do danego pomieszczenia w mieszkaniu.

Więcej na ten temat: http://bbhomeonline.pl/pol_m_Produkty_Dekoracje_Zegary-200.html