Co się zmieniło w branży dziecięcej?

6 views
0

Nasi dziadkowie, a nawet w wielu przypadkach rodzice, pamiętają jeszcze czasy, w których w sklepach nie było praktycznie nic. W momencie, kiedy na świat przychodziło dziecko, zdobycie odpowiednich akcesoriów graniczyło praktycznie z cudem. Świeżo upieczeni rodzice musieli razić sobie bez specjalistycznych kosmetyków, czy pampersów. Teraz naprawdę trudno nam to sobie wyobrazić.

Obecnie sklep dla dzieci można spotkać dosłownie na każdym rogu, a półki uginają się w nim od nadmiaru towaru. Smoczki, butelki, środki pielęgnacyjne, ubranka we wszystkich możliwych rozmiarach, kolorach i modelach, wózki, łóżeczka… – czego tam nie ma. Producenci dbają o to, aby każdy z rodziców mógł znaleźć dokładnie takie produkty, jakich potrzebuje. Dlatego między innymi tworzone są specjalne linie ekologiczne, czy dla dzieci cierpiące na alergie. W dużym stopniu ułatwia to funkcjonowanie współczesnym rodzicom. Pieluchy nie wymagają już przecież ręcznego prania, a specjalnie dostosowane wózki ułatwiają mobilność. Prawdziwym królestwem dla maluchów jest jednak sklep z zabawkami. Już dawno minęła era szmacianych lalek, teraz można znaleźć tam praktycznie wszystko: pluszowe misie, długowłose lalki z szeregiem akcesoriów, kolorowe klocki do tworzenia najróżniejszych budowli, czy samochodziki ze zdalnym sterowaniem.

Zabawki odgrywają ogromną rolę w rozwoju dziecka, ponieważ to za ich pomocą zaczyna poznawać świat. Ulubiony miś jest bowiem na pewnym etapie zapraszany na śniadanie, a lalka wymaga opieki, ponieważ jest chora. Wszystko to rozwija wyobraźnię dziecka i wzmaga u niego kreatywność. Kolejną kwestią są książki. Większość z nas pamięta z dzieciństwa głównie elementarz, który prowadził nas przez przygody Ali i Oli. Obecnie zarówno tradycyjnie księgarnie, jak i księgarnia internetowa oferują szeroką gamę produktów, idealnie dopasowanych zarówno do wieku, jak i zainteresowań dziecka. Z książkami dziecko powinno mieć styczność od najmłodszych lat, bowiem poszerzają one jego zasób słownictwa i przyczyniają się do szybszego rozwoju.