Co to jest RRSO i jak je policzyć?

2 views
0

Porównywanie ofert kredytów gotówkowych nigdy nie było, z punktu widzenia kredytobiorcy, zadaniem łatwym. Oprócz wysokości rat, oprocentowania kredytu, w koszty całego przedsięwzięcia przeważnie doliczyć trzeba prowizję, ubezpieczenie i inne opłaty dodatkowe, jak na przykład koszty rozpatrzenia wniosku kredytowego. Wszystko to sprawia, iż większość potencjalnych kredytobiorców porusza się po omacku nie zdając sobie sprawy z tego, która oferta banku jest tak naprawdę dla nich najkorzystniejsza. Jak zatem radzić sobie przy wyborze kredytu i jak porównać do siebie oferty różnych banków?

Z pomocą przyszedł polski ustawodawca, który w ustawie z 12 maja 2011 roku o kredycie konsumenckim zawarł wzór pozwalający na porównywanie ofert kredytowych. Jest to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, zwana dalej RRSO, którą banki są zobowiązane podawać klientom, a która umożliwia łatwe i szybkie porównywanie poszczególnych ofert kredytów. RRSO uwzględnia nie tylko oprocentowanie, ale wszelkie dodatkowe koszty, które klient będzie zmuszony ponieść w związku z zaciągniętym zobowiązaniem kredytowym.

Co najciekawsze, a przeważnie niedostrzegane przez klientów, w każdej reklamie telewizyjnej kredytu bankowego, znajduje się informacja o rzeczywistej rocznej stopie oprocentowania. Z reguły jest ona jednak pisana niewielkim druczkiem w gąszczu innych informacji, przez co jej dostrzeżenie wymaga skupienia, bądź zatrzymania obrazu w odpowiednim miejscu. Wiemy, że nie zawsze jest to proste a już zdecydowanie nie zawsze się o tym pamięta oglądając reklamy w przerwie ciekawego filmu. Wychodząc naprzeciw tym potrzebą przygotowaliśmy kalkulator RRSO i CKK. Dla przypomnienia RRSO = Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania, a CKK to nic innego jak Całkowity Koszt Kredytu

Pamiętajmy o tym, iż podanie informacji o RRSO jest obowiązkiem banku i jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do rzeczywistych kosztów naszego kredytu, nie bójmy się zapytać o wskaźnik RRSO. Wszelkiego typu wskaźniki tworzone są właśnie po to, aby ułatwić poruszanie się w danych dziedzinach, w tym przypadku w świecie kredytów i pożyczek bankowych. Tutaj dowiesz się więcej o RRSO.