Cukrzyca, cichy zabójca

2 views
0

Choroba cukrzyca

Uciążliwa choroba, jaką jest cukrzyca rozpoznawana jest od dawna. Zachorowania na cukrzycę rozpoznane były już w starożytnych czasach, w rękopisie Ebersa, który powstał blisko 1550 roku przed naszą erą. Zawarte w nim notatki rozważały rodzaje walczenia z chorobą, która bardzo przypominała objawy współcześnie znanej nam cukrzycy.Autorem nazwy diabetes jest Demetriusz, który zaczął jej używać niemalże w roku 270 przed naszą erą. Cukrzycę uważana była jako jeden rodzaj choroby o różnorodnych przebiegach klinicznych. Obecnie wiadomo, że cukrzyca jest to heterogenna grupa schorzeń związana bezpośrednio z przemianą materii, które zawierają cechę wspólną ? hiperglikemię.

Hiperglikemia powodowana jest brakiem wymaganej ilości insuliny na poziomie komórkowym.
Na cukrzycę zachorować można w każdym wieku, ale jeśli chodzi o niemowlęta przytrafia się to stosunkowo rzadko. Choroba ta pojawia się przeważnie wśród ludzi starszych, lub w średnim wieku.

Walczenie z cukrzycą głównie koncentruje się na edukacji. Należy wiedzieć, że z chorobą da się przeżyć tyle samo lat, co osoby zdrowe.

Cukrzyca ciąża

Kobiety, które chorują na cukrzycę, a zaszły w tym czasie w ciążę, muszą być pod stałą i ścisła opieką specjalisty, ponieważ choroba ta może być nie bezpieczna dla płodu.