Czy chrapanie może być niebezpieczne?

3 views
0

Problem chrapania dotyczy wielu osób, jednak bardzo często bywa ono bardziej dotkliwe dla bliskich lub współlokatorów osoby chrapiącej, niż jej samej. Człowiek, który głośnym, uporczywym chrapaniem utrudnia senny wypoczynek swojemu otoczeniu, może w ogóle nie być tego świadomy.

Utrudnianie innym snu, to jednak zaledwie wierzchołek góry lodowej problemów, które wiążą się z chrapaniem. Może ono być objawem groźnego i podstępnego schorzenia – obturacyjnego bezdechu sennego (OBS).

Centrum Leczenia Bezdechu w Krakowie od lat zajmuje się pomocą chorym cierpiącym na OBS.

Obturacja (czyli zwężanie się) dróg oddechowych może być powodowana przez wiele czynników anatomicznych, zarówno wrodzonych, jak i nabytych. U osób cierpiących na bezdech, w ciągu nocy występują wielokrotne wstrzymania oddechu na okresy dłuższe niż dziesięć sekund.

Nieświadome wybudzanie się chorego skutkuje zaburzeniem właściwej kolejności faz snu, a w konsekwencji brakiem prawidłowego wypoczynku w czasie snu. Brak wypoczynku powoduje liczne trudności w codziennym funkcjonowaniu: rozdrażnienie, przemęczenie, problemy z koncentracją, trudności w nawiązywaniu i podtrzymywaniu relacji z innymi, utrudnia choremu wywiązywanie się ze swoich obowiązków służbowych i rodzinnych, często w konsekwencji prowadzi do depresji. Badania wykazują również, że nieleczone OBS często prowadzi do licznych, niezwykle groźnych schorzeń: zwiększa ryzyko nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu II, udaru, zaburzeń rytmu serca (zwłaszcza migotania przedsionków) i wielu innych zagrożeń.

Na stronach i blogu Centrum Leczenia Bezdechu znajdziesz wiele artykułów i informacji dotyczących OBS jak również diagnostyki i leczenia tego groźnego schorzenia. Nie lekceważ go! Jeżeli podejrzewasz, że problem OBS może dotyczyć również Ciebie, już dziś skontaktuj się ze specjalistą.