Czy tatar jest zdrowy?

498 views
0

Tatar, a raczej befsztyk tatarski – tak powinniśmy nazywać tę potrawę, jest tworzony z mielonego mięsa wołowego, jajek oraz przypraw takich jak pieprz czy sól. W skład tej potrawy wchodzić może również musztarda, ketchup, olej oraz inne dodatki. Tatar często podawany jest z przyprawą magii, bez której, jak twierdzi wielu wytrawnych znawców kuchni, tatar traci swój niepowtarzalny smak ostrości.

Jak to w zasadzie jest z tą potrawą? Jest zdrowa czy nie – wiele osób i znawców kulinariów może zadawać to pytanie. W końcu surowe mięso, które spożywamy jedząc tatar, może przecież negatywnie odbić się na zdrowiu człowieka. Czy tak jest, a może jedynie niepotrzebnie się boimy?

Tatar można śmiało nazwać polskim sushi. Mięso mielone jemy w stanie surowym, dlatego też, jak w przypadku sushi z Japonii,  możemy spotkać wielu zwolenników jak i przeciwników tatara. Ponieważ do głównych składników tej potrawy wliczamy surowe mięso oraz jaja, istnieje naprawdę spore ryzyko przeniesienia niektórych chorób pasożytniczych z mięsa do wnętrza człowieka. A nabawić się możemy chorób typu wągrzyca czy włośnica. Mimo że amatorów tatara ciągle przybywa, spożywanie surowego przyprawionego mięsa może nieść ze sobą naprawdę przykre konsekwencje zdrowotne.

Jak zapobiec takim chorobom? Należy przede wszystkim skupić się na tym, co jemy. Zadbajmy też o właściwe warunki, w których przechowujemy mięso. Niska temperatura w lodowce a nawet zamrożenie mięsa powinny zapobiec w przedostawaniu się bakterii do mięsa. Unikajmy promieni słonecznych – ciepłe pomieszczenie skutecznie sprzyja rozwojowi bakterii pasożytów w mięsie.

Możemy teraz zadać pytanie, czy sam tatar jest zdrowy? Trudno jednoznacznie wypowiedzieć się w tej kwestii. Sporo zależy od organizmu człowieka, który go spożywa. Samo surowe mięso w zasadzie jest ciężkostrawne. Jest też świetną pożywką dla pasożytów. Wartości odżywcze to głównie białko – są takie jak dla mięsa – oczywiści przyprawiony typu cebula i ogórkiem wzbogacają smak i dostarczają wielu wartościowych witamin.

Trzeba jednak jasno powiedzieć, że poza walorami smakowymi tatara nie możemy zaliczyć do potraw najzdrowszych. Jeśli jednak zdecydujesz się na przyrządzenie tej potrawy, zachęcam do zapoznania się ze świetnym przepisem na tatar. Pyszny przepis godny polecenia.