Czym skutkuje zerwanie lokaty przed terminem

4 views
0

Produkty bankowe w postaci lokaty często są instrumentami, jakie posiadają określone zapisy, które mają za zadanie je regulować. Lokaty bankowe są interesującym rozwiązaniem, jakie ma za zadanie zwiększyć nasze oszczędności, które zdecydowaliśmy się powierzyć naszemu bankowi. Kiedy decydujemy się na wybór lokaty, warto pamiętać, że należy przestrzegać zapisów umowy, jaką zawarliśmy z bankiem. W tym kontekście, często pojawiającym się pytaniem jest na przykład to, które dotyczy zerwania lokaty przed terminem jej upływu. Czy jest to w ogóle możliwe i z czym tak naprawdę wiąże się takie rozwiązanie.

Zerwanie lokaty przed terminem najczęściej wiąże się z tym, iż potrzebujemy pieniędzy, a nie chcemy czekać, aż zakończy się okres trwania lokaty. Nie da się ukryć, że lokaty są specyficznym instrumentem związanym z oszczędzaniem, bowiem pieniądze są niejako „zamrożone” na tym produkcie bankowym. Powierzając pieniądze bankowi, a jednocześnie otwierając lokatę musimy się liczyć z tym, iż nie będziemy mogli wybierać i wpłacać pieniędzy z lokaty, kiedy tylko chcemy. Stąd też rozwiązania, jakie kryją się pod takimi hasłami jak lokata długoterminowa i lokata krótkoterminowa.

Jakie są zatem konsekwencje zerwania przez nas lokaty, zanim upłynie jej czas trwania? Zerwanie lokaty oznacza przede wszystkim utratę odsetek, które mają za zadanie zwiększać nasze zyski. Jeżeli podejmiemy decyzję o tym, że chcemy wybrać nasze pieniądze wcześniej, to warto pamiętać, że może to się wiązać z przykrymi konsekwencjami. Często banki – zabezpieczając się – posiadają również przepisy, jakie związane są z zapisami umowy, jaką i my podpisaliśmy. Natomiast utrata potencjalnych zysków, szczególnie jeżeli pieniądze, jakie przeznaczyliśmy na lokatę były duże, to nasza decyzja o zamknięciu lokaty przed czasem może okazać się dla nas dotkliwa. Oczywiście kwota zainwestowanych pieniędzy zostanie nam zwrócone, jednakże odzyskamy tylko tyle, ile zainwestowaliśmy, natomiast wszystkie potencjalne zyski zostaną przez nas utracone.