Czynniki dobrej strony internetowej

views
0

W obecnych czasach wiele osób pragnie posiadać własną stronę internetową. Nie zależnie od tego, czy jest to strona firmowa, czy strona osoby prywatnej o tematyce hobbystycznej, lub innej,  trzeba wziąć pod uwagę główne czynniki, które sprawiają, że dana strona będzie atrakcyjna dla osób ją odwiedzających.

Czynniki te można podzielić na dwie główne kategorie, którymi są oprawa wizualna oraz funkcjonalność strony internetowej. Co z tego, że będziemy mieli piękną wizualnie stronę internetową jeżeli nawigacja po niej będzie udręką dla odwiedzających ją osób. Z drugiej strony, możemy mieć stronę, która w szybki i łatwy sposób pozwala dotrzeć do szukanych materiałów, ale już po sekundzie od wejścia odstrasza czytelnika brzydką grafiką i zniechęca do dalszej eksploracji serwisu.

Co zatem zrobić, aby jak najbardziej zmaksymalizować czas, który ludzie spędzają na naszej witrynie, a jednocześnie nie odstraszyć ich od powrotu? Należy pamiętać o odpowiednio skonstruowaną strukturą strony. Na pierwszym miejscu powinno być główne menu prowadzące do najważniejszych działów naszej strony internetowej. Projektując stronę internetową staramy się, aby było ono jak najbardziej wyróżnione, ale nie może także razić czytelnika i odwracać uwagi od reszty zawartości serwisu. Ważnymi elementami są także drugorzędna nawigacja, pola wyszukiwania, czy linki do innych serwisów, które chcemy polecić naszym użytkownikom, warto poprowadzić projekt tak, aby były one odpowiednio widoczne, ale nie dominowały nad innymi elementami.

O ile w przypadku małych stron internetowych odpowiednie skonstruowanie nawigacji tak, aby użytkownik spędzał jak najmniej czasu na poszukiwaniu odpowiedniej streści, a jak najwięcej na jej czytaniu, jest dość proste, tak w przypadku dużych serwisów internetowych potrafi spędzić sen z oczu projektantów na wiele dni.

Pamiętajmy zatem, że strony internetowe powinny tworzyć jedną, spójną całość zarówno pod względem oprawy wizualnej, jak i funkcjonalności. Niech zachęca piękna grafiką i oferuje szybki oraz łatwy dostęp do zamieszczonych na niej informacji.