Dobrze zbilansowana pasza to klucz sukcesu.

views
0

Zależy Ci na dobrych rezultatach twojej hodowli, przy jednoczesnej oszczędności zasobów finansowych ? Optymalnie zbilansowane receptury żywieniowe oraz wysokiej jakości surowce użyte w procesie produkcyjnym to podstawa sukcesu przy żywieniu. Te kluczowe aspekty pozwolą Ci osiągnąć obrany cel!

Świnia jako zwierzę hodowlane została udomowiona wiele lat przed naszą erą. Od setek lat nie wiele się zmieniło, nadal trzeba ją karmić aby urosła, następnie jest zabijana w celu pozyskania mięsa do konsumpcji przez człowieka. W dzisiejszych czasach sprawa wygląda na tyle inaczej, że hodowla stała się biznesem przynoszącym pieniądze hodowcom. Ważną kwestią stało się ograniczenie czasu przyrostu świni oraz możliwe jak największe oszczędności finansowe na paszy. Dobrze zbilansowane pasze dla trzody chlewnej to podstawa do osiągnięcia przez hodowcę sporych zysków.

Należałoby zacząć od tego czy hodowca zamierza żywić trzodę chlewną mieszankami pełno-porcjowymi, które są przeznaczone do bezpośredniego skarmiania, czy też posiada własne zboże i zależy mu na kupnie samego koncentratu białkowego jako dodatku do tego zboża. To już kwestia indywidualna, którą należy przekalkulować, ponieważ wszystko jest uzależnione od bieżących cen surowców. Następną ważną kwestią jest też dobór odpowiednich premiksów, czyli mieszanek uzupełniających mineralnych. Stanowią one skondensowane źródło witamin oraz mikroelementów potrzebnych do prawidłowego rozwoju trzody chlewnej.

Trzoda nie składa się jedynie z tuczników, czyli świni tuczonych do określonej wagi ciała, które następnie przeznaczane są na ubój. Kwestię rozrodczą pełnią lochy (maciory), które wymagając zupełnie innego żywienia, ponieważ potrzebują innych składników pokarmowych niż tuczniki. W hodowli zajmującej się lochami, również ważną kwestią jest odpowiednie dobranie paszy, aby osiągnąć jak największą produktywność loch, ograniczając możliwie koszta.