Dom energooszczędny od fundamentów po dach

1 views
0

Dzisiejsze czasy są trudne szczególnie dla osób, które chcą wybudować swój, własny dom. Inwestycja ta jest dość kosztowna i nie można pozwolić sobie na jakiś błąd w trakcie jej realizacji. Ważne jest, aby wybierać te materiały, które przyniosą nam podwójną korzyść. Chodzi tutaj o to, żeby były one dobrej jakości i zapewniały utrzymanie ciepła w pomieszczeniach. To bardzo istotna kwestia, ponieważ wybór odpowiednich zapewni nam komfort i wygodę, a także zmniejszenie kosztów ogrzewania domu.

Na co postawić, budując stan surowy?

            Już na początku realizowania inwestycji, warto się zastanowić jakie pustaki będą do tego odpowiednie. Na rynku można znaleźć kilka rodzai tych materiałów. Nie są to towary tanie, ale chcąc mieć dom energooszczędny należałoby wybrać do jego budowy te, które zatrzymują ciepło w powstałych już murach. Z kolei, gdy dochodzimy do strychu lub poddasza użytkowego należy go odpowiednio zabezpieczyć, aby utrzymywał on ciepło. Ostatnimi czasy stosuje się do tego specjalną wełnę oraz folię, która jest umieszcza tuż przy więźbie dachowej .

Dom stoi i co dalej?

            Gdy mury już są jak również drzewo, przychodzi pora na pokrycie domu dachówką bądź blachą. Warto podczas tych prac wykonać specjalną instalację, która będzie przydatna, gdy zdecydujemy się na kolektory słoneczne. Dzięki nim jesteśmy w stanie zaoszczędzić dość sporo energii, która musiałaby być zużyta do nagrzania wody. W ten sposób przyczynimy się do ochrony środowiska naturalnego, nie emitując niepotrzebnie CO2 lecz wykorzystując promienie słoneczne. W lecie woda może nagrzać się aż do 60 stopni C,a w zimie nawet do 20 stopni oznacza to, że nie potrzeba do tego wielkiego słońca czy upałów.

Czy warto zbudować taki dom?

            To pytanie zadaje sobie zapewne każde, młode małżeństwo przed którym czeka budowa domu. Nieraz zdarza się, że materiały potrzebne do zbudowania energooszczędnego budynku są nieco droższe niż te zwykłe. Chociażby kolektory słoneczne to rzecz kosztująca kilka tysięcy złotych, ale można postarać się o dotację na ten cel, która czasami pokrywa aż 45% kosztów zakupu. Dzięki takiemu wydatkowi, jesteśmy później w stanie zaoszczędzić kilkaset złotych rocznie na nagrzewanie ciepłej wody. Dom energooszczędny to nie lada wydatek, ale koszty wydane na specjalne materiały, zwrócą się nam w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie.