Każdy z nas chce mieszkać w wygodnych i komfortowych warunkach. Ale to nie wystarczy, bo coraz częściej dążymy do tego, by nasze mieszkanie było urządzone stylowo i według obowiązujących trendów. Dziś już nikogo nie dziwią swojskie aranżacje w typie rustykalnym, zimne industrialne wnętrza czy skandynawski monochromatyzm. Ale co z oknem, czy i ono ma szansę na udaną stylizację, nawet jeśli rezygnujemy z tradycyjnych zasłon? Dzięki ogromnej różnorodności rolet dostępnych na rynku, możemy dobrać takie, które będą wiernie oddawały charakter aranżacji wnętrza. Wybieramy je więc nie tylko ze względu na funkcję skutecznej bariery przeciwsłonecznej, ale również z powodu stylowego designu. Sprawdźmy zatem, jakie rolety sprawdzą się w kilku popularnych trendach wnętrzarskich.
Styl skandynawski – tu odpowiednie będą rolety o prostej i subtelnej formie. We wnętrzach surowych i minimalistycznych typu szwedzkiego, najlepiej sprawdzą się jasne rolety wolnowiszące lub verticale (szczególnie w dużych i panoramicznych oknach). Natomiast w mieszkaniu urządzonym na modłę duńską, warto zamontować romantyczne rolety rzymskie w pastelowych odcieniach błękitu i wrzosu. Trzecia, fińska odmiana stylu, charakteryzująca się geometryzacją formy, to doskonałe tło dla rolet w kasecie w kolorze białym, grafitowym lub brązowym. W każdym przypadku powinniśmy dbać o to, by rolety bez potrzeby nie zasłaniały zbyt dużej części okna. Jeśli nie musimy korzystać z ich właściwości przyciemniających, powinny być uniesione jak najwyżej, by nie blokowały dostępu do naturalnego światła.
Styl rustykalny – w tym wypadku sprawdzą się rolety rzymskie z naturalnych materiałów (len, bawełna) w odcieniach żółci, czerwieni, brązu, beżu, szarości i zieleni. Kolory ziemi mogą być przełamane subtelnymi wzorami i typografią. Jeśli zależy nam na okazałej dekoracji, rolety mogą być dodatkowo ozdobione wstążkami lub kokardami, możemy też zestawić je z tradycyjnymi zasłonami.
Styl industrialny – wnętrza wyglądające na postprzemysłowe, często są wyposażone w duże przeszklenia, do których najlepiej będą pasowały verticale tekstylne. Lamele powinny być wykonane z materiału jednokolorowego, najlepiej o stonowanym odcieniu. Zamiast energetycznych barw lepiej postawić na typowo fabryczną kolorystykę, kojarzącą się z metalem, szkłem, surową cegłą i betonem. Na co dzień warto rozsuwać lamele tak, aby okno było całkowicie odsłonięte, a promienie słońca rozświetlały rozległe wnętrze.
Shabby chic – w tym stylu tradycyjne przesłony mogą być zastąpione wyłącznie przez rolety rzymskie lub austriackie stylizowane na „przestarzałe”. Warto szukać dekoracji sprawiających wrażenie sfatygowanych, wyblakłych, z wyraźną strukturą materiału. Rolety powinny układać się w miękkie, okazałe fałdy, zatem wybierajmy modele bez usztywniających fiszbin.
Styl eko – w tym wypadku ważny jest nie tyle model rolet, co ich materiał. Odpowiednie będą zarówno proste rolety wolnowiszące jak i rolety rzymskie, byle były wykonane z naturalnych surowców. Szukajmy rolet z tradycyjnych włókien (len lub bawełna), ale też egzotycznych, takich jak trawa bambusowa czy papirus. Równie istotna jest naturalna kolorystyka, więc sięgajmy po materiały utrzymane w barwach ziemi, np. żółci, czerwieni, brązu, szarości i zieleni. Konstrukcja rolet powinna być jak najmniej widoczna, by plastikowe czy aluminiowe elementy nie zakłócały ekologicznej aranżacji.