DRUKARNIA SUBLIMACYJNA I DRUK SUBLIMACYJNY – CECHY, WŁAŚCIWOŚCI

DRUKARNIA SUBLIMACYJNA I DRUK SUBLIMACYJNY – CECHY, WŁAŚCIWOŚCI

21 views
0

Drukarnia sublimacyjna jest miejscem, gdzie naczelną techniką druku jest sublimacja, a więc trwałe wnikanie farby w materiał. Tego rodzaju drukarnie wykorzystują do produkcji materiały takie jak poliester, poliester z dodatkiem bawełny oraz microfibrę. Druk sublimacyjny to jedna z najtańszych i najdokładniejszych form wydruku. Dzięki jego stosowaniu istnieje pewność, że materiał będzie miękki i delikatny oraz, że nie dojdzie do jego żadnych uszkodzeń. Druk sublimacyjny może być używany do kwestii takich jak nadruki na tkaninach, gadżety reklamowe, ręczniki firmowe czy poduszki, na których umieszcza się grafikę danej firmy. Można go generalnie wykorzystywać na powierzchniach bardzo różnych – od kocyków dziecięcych czy parawanów plażowych, poprzez fartuchy, obrusy czy rękawice kuchenne, aż po czapki, plecaki czy wszelkiego rodzaju torby.

NA CZYM POLEGA DRUK SUBLIMACYJNY?

Druk sublimacyjny wykonywany jest na polimerach, które na skutek wysokiej temperatury rozluźniają swoją strukturę, efektem czego jest powstanie tzw. mikroporów. Pigmenty, które są zawarte w sublimacyjnym tuszu pod wpływem temperatury (16- 180 stopni) przechodzą ze stanu stałego w gazowy. Następnie na skutek działania prasy termotransferowej wydobywają się na powierzchnię, na której wykonywany jest nadruk. Kolejnym krokiem jest wnikanie mikroporów w poliester i ich przejście w stan stały. Nadruk zostaje utrwalony po ochłodzeniu powierzchni. Proces drukowania sublimacyjnego jest zależny od trzech istotnych czynników, a więc temperatury, czasu (który należy ustalić na tyle, by odpowiednia ilość tuszu znalazła się w polimerze) oraz ciśnienia (a więc tzw. docisku, czyli siły z jaką naciska się element grzejny na przedmiot, na którym ma być wykonany nadruk).

ZALETY STOSOWANIA DRUKU SUBLIMACYJNEGO

Druk sublimacyjny daje przede wszystkim pewność trwałości nadruku na długie lata. Nie ulega on zniszczeniu podczas prania i ostrość nadruku jest bardzo wysoka przez długi czas. Poza tym ogromną zaletą tej techniki są bardzo duże możliwości kolorystyczne – nie ma tu praktycznie żadnej barwy niemożliwej do wykonania. Dodatkowym atutem druku sublimacyjnego jest jego cena. Niedrogie jest zarówno samo drukowanie, jak i materiały do niego służące, a więc termoprasa, wszelkiego rodzaju tusze czy papier. Ponadto cała operacja nie jest ani czaso ani pracochłonna. Jeden wydruk trwa jedynie około minuty, zaś sama praca polega jedynie na dociskaniu materiałów i ich zmianie.

Źródło tekstu http://nadrukisublimacyjne.pl/