Ekogroszek

views
0

Na chwilę obecną na rynku mamy dostępne różne paliwa stosowane do ogrzewania domów. Jednym z nich jest ekogroszek. Jest on bardzo wydajny i przede wszystkim ekologiczny. Znajduje zastosowanie w piecach retortowych. Przyjrzyjmy się zatem ekogroszkowi.

Czym jest ekogroszek?

Jak podają źródła encyklopedyczne, ekogroszek jest paliwem stałym produkowanym na bazie węgla kamiennego. Do produkcji wykorzystuje się wysokokaloryczny węgiel kamienny o nieznacznej zawartości siarki (poniżej 0,6%) oraz niewielkiej ilości wody i substancji niepalnych. Ekogroszek służy do uzyskiwania cieplnej energii z niskoemisyjnych kotłów retortowych, czyli bezrusztowych. Biorąc pod uwagę gatunek ekogroszek ma różną granulację, wilgotnośc i wartość opałową. Granulki ekogroszku są różnej wielkości ( od 0,5 do 2,5), co pozwala na użycie automatycznych dozowników.

 Przeznaczenie ekogroszku

Ekogroszek jest paliwem służącym do opału. Ma on zastosowanie przede wszystkim w niskoemisyjnych kotłach retortowych. Ekogroszek musi mieć odpowiednie właściwości fizyczne i jak i chemiczne, które będą gwarantowały pracę kotła bez awarii. Są nimi przede wszystkim: właściwa granulacja, brak zanieczyszczenia mechanicznego, czy niska spiekalność. Ekogroszek powinien również spełniać normy emisyjne, czyli powinien wykazywać wysoką wartość opałową, niską zawartość siarki poniżej 0,6%, mała zawartość popiołu mniej niż 10%.

Tak więc ekogroszek przede wszystkim znajduje zastosowanie w naszych mieszkaniach, dając bezcenne cieło, jak również jest obecny w procesach technologicznych większych przedsiębiorstw.

 Wytwórcy ekogroszku

Ekogroszek dostarczany jest w szczelnie zabezpieczonych workach, co pozwala na łatwe transportowanie i oznacza również wygodę w magazynowaniu.

Dostarczany jest głównie przez następujące zakłady: Polska Kompania Węglowa, Zakład Gorniczy „Piekary” w Piekarach Śląskich, jak również przez Katowicki Holding Węglowy – Zakład Przeróbczy w Sosnowcu i KWK „Piast” w Bieruniu.

 Kotły na ekogroszek

Ekogroszek wykorzystywany jest do spalania w specjalnych kotłach. Są to tzw. kotły retortowe. Unowocześniona technologia spowodowała, że kotły te są niezwykle łatwe w obsłudze i wygodne. Takie kotły mogą pracować nawet przez długi okres grzewczy, a spalanie odbywa się bezdymnie.

Ważną informacją jest również to, że taki kocioł jest łatwo utrzymać w czystości. Z tego względu kotłownia wcale nie musi znajdować się w piwnicach. Oprócz tego ekogroszek dostarczany jest w szczelnych workach, co również umożliwia utrzymanie czystości. Przechowujemy wówczas tylko taką ilość ekogroszku jaka jest nam niezbędna.

Kotły retortowe mają również inną zaletę. Mogą służyć do zaopatrywania gospodarstwo domowe w bieżącą wodę nawet przez cały rok.

Oprócz tego na rynku dostępne są kotły wyposażone w dodatkowy ruszt. Dzięki niemu kocioł może pracować również w warunkach różnych awarii ( np. w przypadku braku prądu). W takiej sytuacji wykorzystuje się do spalania tradycyjne paliwo, na przykład drewno. Jednakże należy używać tego sporadycznie.

 Jak działa kocioł i jak go się obsługuje?

Zasada działania kotłów jest prosta. Najpierw należy ustawić określoną temperaturę na sterowniku. Następnie sterownik wprawia w ruch podajnik ślimakowy w odstępach czasu na określony okres. Jednocześnie załączony zostaje wentylator. Po uzyskaniu zaprogramowanej temperatury kocioł przechodzi w stan podtrzymania. Wówczas kolejna porcja ekogroszku podana przez podajnik spycha popiół do pojemnika.

Obsługa kotłów retortowych polega przede wszystkim na dostarczeniu ekogroszku do zbiornika. Należy również okresowo usuwać popiół i czyścić kocioł.

 Ile kosztuje kocioł na ekogroszek i opał ekogroszkiem?

Koszty takich kotłów retortowych są zróżnicowane. Zależy to przede wszystkim od wyposażenia i zasobności portfeli. Natomiast, jeśli chodzi o koszty związane z paliwem i jego wykorzystaniem, to są one niższe w porównaniu z tradycyjnym ogrzewaniem. Przykładowo ogrzewanie ekogroszkiem ( 10kWh) kosztuje średnio 70 groszy, a ogrzewanie gazem wynosi ponad złotówkę.

Jak widać koszty ogrzewania ekogroszkiem są mniejsze i dlatego opłaca się przejść na ten sposób ogrzewania.