Flota samochodowa i samochody firmowe

views
0

W związku z szybkim i wciąż postępującym rozwojem firmy potrzebna jest coraz to większa liczba samochodów , a co za tym idzie – floty samochodowej. Jest to niezbędne do dobrego i odpowiedniego funkcjonowania każdej dobrej i szanującej się firmy. Ciągły rozwój firmy, zwiększanie ilości pracowników, handel  i otwieranie się wielu filii w całym kraju a nawet i na kontynencie zmusza nas do nieustannego przemieszczania się na terenie Polski i Europy. Dlatego właśnie niezbędnym jest zaopatrzenie się we flotę samochodową.
Samochód firmowy dla pracowników na najwyższych stanowiskach zawsze zwiększa poziom firmy, a także ułatwia jej funkcjonowanie, podnosi efektywność i wydajność firmy. Samochód firmowy to nie tylko udogodnienie dla pracownika, ale też działalność na korzyść całej firmy w aspekcie psychologicznym i ekonomicznym. Wybierając odpowiedni samochód firmowy dla swoich pracowników trzeba zawsze pamiętać o przeznaczeniu, specyfice pracy danego pracownika, średnich odległościach, jakie dana osoba będzie przebywać oraz o wydajności. Często w przedsiębiorstwach i korporacjach we flocie samochodowej spośród samochodów firmowych możemy wyróżnić kilka typów samochodów, w zależności od przeznaczenia i różnorodności zadań pracowników. Mogą być to oczywiście samochody dostawcze jak i osobowe, zawsze jednak należy pamiętać, by wybierać auta najbardziej ekonomiczne i jak najmniej awaryjne, by później przynosiły jak największe korzyści i jak najmniej problemów. Na samochody firmowe kierownictwo zazwyczaj wybiera samochody, które są najbardziej uniwersalne i dobrze sprawdzające się w mieście – jeżeli chodzi o mniejszy biznes, a jeżeli mowa o większym przedsiębiorstwie i samochodach potrzebnych bardziej na dłuższe trasy, to są to często samochody typu van lub minivan, które umożliwią również przewożenie niewielkiego załadunku. Poza tym samochody dostawcze, towarowe i osobowe to nieodłączny element dużego przedsiębiorstwa. W zależności od specyfiki i kierunku działalności firmy możemy wyróżnić różne typy flot samochodowych, takie jak na przykład flota osobowa lub ciężarowa.
Wraz z rozwojem floty samochodowej w danym przedsiębiorstwie potrzebne jest zarządzanie flotą samochodową. Osoby, które będą odpowiedzialne za stan samochodów i przeglądy techniczne, rozliczenia za benzynę i serwisowanie, ogólny nadzór floty i administrowanie nią, są niezbędnym elementem do poprawnego funkcjonowania floty i współpracy z daną firmą. Flota samochodowa i zarządzanie nią pomaga dobrze funkcjonować firmie i prowadzi do usprawnienia jej działalności, w szczególności jeżeli chodzi o transport na duże odległości czy sam przepływ środków transportu. Poprzez niezwykle szybki rozwój i ciągły rozrost działalności flot samochodowych powstało stanowisko fleet managera, który odpowiada właśnie za zarządzanie i administrowanie flotą samochodową. Osoba ta kieruje, monitoruje i usprawnia procesy zachodzące we flocie samochodowej, jest ona nieodłącznym elementem funkcjonowania floty.