Gadżety, które warto mieć

6 views
0

Gadżety mają to do siebie, że spokojnie możemy się bez nich obejść, a mimo to… chcemy je mieć. Drobne, funkcjonalne przedmioty ułatwiają nam życie, ubarwiają je, a czasami po prostu świetnie wyglądają na półce. Przydatne w domu i ogrodzie, w samochodzie, pracy i na uczelni, stają się naszym częstym towarzyszem codzienności. A oto kilka gadżetów, które być może nie zrewolucjonizują Twojego życia, ale z pewnością uczynią je choć trochę przyjemniejszym.

Wśród popularnych gadżetów GSM, na szczególną uwagę zasługują wysięgniki do selfie. Monopody nie są co prawda wynalazkiem nowym, gdyż pierwotnie pod tą nazwą kryły się proste statywy fotograficzne usadowione na jednej nodze. Jednak u progu 2016 roku, kiedy tradycyjny aparat coraz częściej jest zastępowany przez telefon komórkowy, monopod wykorzystywany jest celu robienia zdjęć własnej osoby z dalszej perspektywy. Koniec z dziwnymi ujęciami „z ręki”, które nie zawsze wychodzą tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Dzięki wysięgnikom, zintegrowanymi z popularnymi systemami operacyjnymi jak Android czy iOS, „selfie” straciło karykaturalny wymiar. Wysięgniki mogą łączyć się z telefonem za pomocą wbudowanej technologii Bluetooth lub za pomocą pilota, a dzięki teleskopowej rączce, pozwalają na robienie autoportretów z wygodnej odległości i pod różnym kątem. W dobie Facebook’a, Instagrama i innych portali społecznościowych, monopody do selfie stają się niemal niezbędnym wyposażeniem osób aktywnie korzystających z social mediów.

Kolejnym ciekawym gadżetem, tym razem budzącym kontrowersje, jest wskaźnik laserowy. Nowoczesne i zaawansowane wskaźniki emitują bardzo mocne światło o dalekim zasięgu. Wiązka lasera może sięgać nawet kilkudziesięciu kilometrów, a najdroższy dotąd model (1000$), może poszczycić się zasięgiem aż 134 km, czyli odległością wykraczającą poza atmosferę ziemską. Na co dzień mamy do czynienia raczej z tańszymi egzemplarzami, które służą nam zarówno do całkiem prozaicznych zajęć, jak i tych bardziej wymagających. Wskaźniki laserowe to gadżet, którego możemy użyć jako zastępczej latarki lub w trakcie konferencji, prezentacji, na wykładzie,  czy… zabawy z kotem. Wskaźniki znajdują zastosowanie w  rozmaitych dziedzinach hobbystycznych, jak fotografia, astronomia, turystyka górska czy myślistwo. Profesjonalne modele są wykorzystywane przez policję, służy ratownicze czy wojsko. Najmocniejsze, a zarazem najbardziej ekskluzywne są lasery emitujące światło niebieskie, najpopularniejsze są wskaźniki zielone, zaś najtańsze są lasery świecące na czerwono, które pojawiły się na rynku jako pierwsze. Ze względu na dużą moc lasera, korzystając ze wskaźników, nie wolno kierować ich bezpośrednio na oczy i skórę, ze względu na ryzyko poparzenia.

Akcesoria motoryzacyjne, które czynią jazdę samochodem przyjemniejszą, to bardzo wygodne gadżety, które cieszą się sporym uznaniem. Choć większość kierowców spokojnie dałaby sobie bez nich radę, z chęcią nabywamy je i korzystamy przy każdej sposobności. Bardzo tanim, acz przydatnym gadżetem jest uchwyt do telefonów komórkowych, montowany na przedniej szybie za pomocą przyssawek. Dzięki temu prostemu urządzeniu, nawigacja GPS pozostaje w zasięgu naszego wzroku, a użycie telefonu podczas jazdy staje się bezpieczniejsze. Innym gadżetem, tym razem z serii tych bardzo niepozornych, jest  rozdzielacz do zapalniczki samochodowej. To niewielkie akcesorium wyposażone najczęściej w kilka standardowych gniazd i port USB, pozwala na podłączenie jednocześnie kilku urządzeń (np. laptopa, ładowarki telefonu, cb radia) do zasilania zapalniczki. Dobrą propozycją dla zmotoryzowanych jest również transmiter samochodowy FM, który pozwala na odtwarzanie plików mp3 zgromadzonych na karcie SD, karcie MMC, pendrivie lub odtwarzaczu mp3 poprzez radio samochodowe. To świetny gadżet dla wszystkich tych, którzy chcieliby posłuchać swoich ulubionych nagrań i rozkoszować się wysoką jakością dźwięku podczas podróży samochodem.