Historyczne pomniki w Gdańsku

views
0

Strajki robotników z grudnia 1970 roku na stałe zapisały się w historii Polski, więc nic dziwnego, że to właśnie w Gdańsku znajduje się Pomnik Poległych Stoczniowców. Zdaniem historyków, otrzymanie zgody na postawienie pomnika było dla wielu strajkujących w 1980 roku najważniejszą sprawą, dlatego też będąc w okolicy dobrze jest przynajmniej na chwilę zatrzymać się w pobliżu pomnika.
Jeżeli chodzi o pobliskie apartamenty Gdańsk, to można z nich bardzo szybko dojść lub dojechać do Pomnika Poległych Stoczniowców. Gdy zaś staniemy przed tworzącymi go majestatycznymi krzyżami z kotwicami, to powinniśmy wiedzieć, że mają one po 42 metry wysokości, a ich waga wynosi prawie 140 ton.
Większość oficjalnych delegacji odwiedzających miasto nie wyobraża sobie takich rzeczy jak wynajem apartamentów Gdańsk bez złożenia kwiatów pod tym pomnikiem. Nikt oczywiście nie wymaga od nas takiego zachowania, ale jeżeli ktoś czuje podobną potrzebę, to może to zrobić, szczególnie że w niedalekiej odległości znajduje się kwiaciarnia.
Historycznych pamiątek jest w Gdańsku niezliczona ilość. Zaledwie kawałek od Stoczni znajduje się pomnik Obrońców Poczty Polskiej, który upamiętnia moment kiedy podczas wojny 50 pocztowców odpierało atak niemieckich wojsk. W okolicach Gdańska znajduje się też Czołg, który jako pierwszy wdarł się do oblężonej Gdyni.
Jak widać warto nie tylko obejrzeć zabytki, ale też zapoznać się z niezwykle ciekawą historią Gdańska, a wraz z nią z historią Polski. Warto zatem zostać w tym mieście na dłużej.