Jak dobrać kieliszki do wina?

3 views
0

Jest tyle kształtów i rozmiarów kieliszków do wina, że prawidłowe ich dobranie,  wciąż wydaje się być rzeczą trudną. Istotnych jest wiele elementów, które decydują o wybraniu odpowiedniego kieliszka. Kształt i wielkość jest bardzo znacząca, bowiem dobrze dobrany kieliszek maksymalnie wydobywa smak  i aromat danego wina. Najważniejszą wytyczną jest oczywiście rodzaj wina, które zamierzamy zaserwować. To do niego bowiem dobieramy kieliszki o odpowiedniej wysokości, odpowiedniej nóżce, odpowiedniej wielkości czaszy. Gdy wybór będzie trafny, będzie można docenić wszystkie walory danego trunku, a samo wino wzmocni dodatkowo smak serwowanych potraw.

Wina czerwone powinny być podawane w kielichach o dużej, pękatej czasze. Większa czasza umożliwia odpowiednie zakręcenie winem, po jego nalaniu, dzięki czemu uwalniają się cenne aromaty, które następnie zbierają się  u wylotu kieliszka. Aby ten zabieg był możliwy należy pamiętać, że wino należy nalać do 1/3 wysokości kieliszka – w ten sposób zostanie odpowiednio dużo miejsca, aby trunek mógł się dotlenić.

Wina białe i wina różowe – są delikatniejsze od win czerwonych, dlatego kieliszki do wina białego powinny mieć smukłą, wysoką nóżkę oraz czaszę w kształcie tulipana, zwężającego się ku górze. Taki kształt powoduje, że u wylotu kieliszka skupia się ich delikatny bukiet.

Wina musujące – najlepsze są smukłe, wysokie i proste kieliszki, które napełniamy prawie do pełna, dzięki czemu aromat szampana zostaje na dłużej zatrzymany, a my mamy możliwość obserwacji tańczących bąbelków. Dno kieliszka, które jest wąskie, zapewnia, że wino musuje do samego końca. Poważnym błędem jest podawanie szampana w kieliszkach o szerokim kielichu – wówczas aromat bardzo szybko się ulatnia, bąbelki znikają, a szampan traci całkowicie swój wyjątkowy smak.

Niektóre wina mają specjalnie dla siebie skonstruowane kieliszki, by koneserzy mogli jak najlepiej docenić walory trunku. Takim winem jest Pinot Noir, który powinien być podawany w kieliszku z bardzo dużą czaszą, aby odpowiednio wydobyć aromat wina.

Należy pamiętać, ze im bardziej szlachetne wino, tym rozmiar kieliszka powinien być większy.