Jak malować lub odświeżyć ścianę? 5 kroków

Jak malować lub odświeżyć ścianę? 5 kroków

16 views
0

 

Odmalowanie ściany w celu odmłodzenia pokoju lub odświeżenia go według własnych upodobań jest w zasięgu każdego. Wystarczy trochę przygotowania i narzędzi. Jeśli całe pomieszczenie wymaga remontu, zacznij od sufitu, aby uniknąć zacieków. Oto jak pomalować ścianę w 5 krokach.


Wykorzystaj swoje dni wolne, aby odświeżyć pokój i przywrócić mu blask. W zaledwie 5 krokach odmaluj ściany i nadaj swojemu salonowi nowe życie! Od jaśniejszej bieli do niebieskiej ściany, aby uzyskać więcej energii.

 

  1. Wybierz odpowiednią farbę lub fototapetę

Wybór farby do ścian zależy od:
– kryteria estetyczne: dla kolorów i dla wykończenia, które przynosi mniej lub więcej refleksów. Ogólnie satynowe wykończenie jest dobrym kompromisem dla wszystkich części, ponieważ ma tę zaletę, że wytrzymuje czyszczenie.
– przeznaczenie pomieszczenia: specjalne fototapety do kuchni (np. marki FOTEKS) lub łazienki, o połysku lub satynowym wykończeniu, zawierają składniki blokujące kondensację oraz odporne na rozpryski tłuszczu i wahania temperatury
– kryteria sanitarne: należy unikać farb do ścian typu Sensa ze względu na ich szkodliwość dla zdrowia i środowiska. Farby akrylowe, zdrowsze, dostosowują się do wszystkich pomieszczeń, koniecznie farby naturalne lub certyfikowane.

 

  1. Chroń przedmioty przed malowaniem!

– przed przystąpieniem do malowania ścian należy usunąć z pomieszczenia wszystkie duże meble, przykryć podłogę plandeką (do przyklejenia) i zakleić taśmą maskującą granice malowanej powierzchni oraz krawędzie gniazdek elektrycznych, przełączników, ramek, rur itp. – usuń taśmę maskującą między każdą warstwą przed całkowitym wyschnięciem – przygotuj gładkie i czyste ściany – jeśli ściany się kruszą nie maluj ale najpierw połóż nowe tynki . Zeskrobać odpadające części i uzupełnić ubytki – farbę nakładać zawsze na czyste ściany: osuszyć suchą szmatką, odtłuścić detergentem, pozostaw do wyschnięcia.

 

  1. Zastosuj podkład.

Aby prawidłowo powiesić, fototapeta jest nakładana na „zablokowane” podłoże: jeśli jest zbyt porowata, ściana wchłania farbę, tworząc nieregularny, matowy i słabo trzymany rendering. Jeśli ściany stwarzają szczególne trudności (pudrowane, wilgotne), zdecyduj się na specjalny, mocniejszy podkład. W przeciwnym razie jako podkład można zastosować cienką warstwę farby (lub niedrogiej farby).

 

  1. Nałóż co najmniej 2 warstwy farby.

Uwaga na „jednowarstwowe” farby: bardziej na pigmentowane niż tradycyjne murale, zapewniają lepsze krycie, ale pojedyncza warstwa nie wystarczy, aby oddać głębię koloru, z wyjątkiem jasnej farby ściennej nakładanej ton w ton. W przypadku jasnych kolorów lub w przypadku jasnych kolorów nałożonych na ciemne tło, nałożyć dodatkową warstwę po całkowitym wyschnięciu pierwszej warstwy.
Możemy obejść się bez podkładu na starej farbie ściennej lub na surowym drewnie, a także na niektórych specjalnych farbach.
Zacznij od oczyszczenia kątów i granic (odgraniczenia obszaru do malowania) pędzlem do ponownego malowania, następnie przeleć wałkiem szerokie ruchy, pionowo, a potem poziomo.

 

  1. W razie potrzeby dodaj wykończenie.

W większości przypadków druga lub nawet trzecia warstwa farby jest używana jako „powłoka wierzchnia”. Ale w przypadku niektórych bardzo wyeksponowanych fototapet, takich jak panele lub blat wanny, lub do ochrony farb z efektami (beton, metal, jedwab, masa perłowa ) będziesz potrzebować specjalnej ochrony lub lakieru do utwardzenia aby zapewnić jego odporność.

Jeśli szukasz instrukcji jak prawidłowo nakleić fototapetę – sprawdź tutaj.