Jak otworzyć sklep internetowy.

5 views
0

Posiadanie sklepu internetowego to mnóstwo obowiązków ale też mnóstwo korzyści a najważniejszą z nich są oczywiście pieniądze. Jeżeli jesteś jedną z tych osób, które codziennie myślą o tym aby otworzyć sklep ale boją się zrobić pierwszy krok to zapraszam do dalszego czytania.

Jako, że sam sprzedaje zabawki dla dzieci oraz artykuły dziecięce opis będzie ukierunkowany na sklep działający w tej branży. Oczywiście większość branż działa podobnie i nie ma problemu aby zastąpić słowo zabawki np. słowem ubrania.

Przejdźmy zatem do konkretów.

Gdy mamy już zarejestrowaną działalność należy poszukać firmy, która zrobi nam sklep od podstaw, sprzeda szablon a my dalej sami zajmiemy się resztą, udostępni nam gotowy sklep w formie abonamentowej.

Pierwsze rozwiązanie raczej odpada na początku działalności gdyż jest bardzo drogie a przecież nie wiemy czy sklep zacznie na siebie zarabiać czy nie. Drugie rozwiązanie jest dość dobre pod warunkiem, że znamy się na wszystkim czyli HTML, grafika komputerowa, SEO, programowanie, itp. Niestety, nie znamy się a płacenie za te usługi może wyjść drożej niż skorzystanie z pierwszej opcji. Pozostaje nam ostatnie rozwiązanie czyli sklep abonamentowy. Na rynku jest kilka firm oferujących takie rozwiązanie i należy przejrzeć ofertę a potem dokonać wyboru.

Dobra, mamy sklep, ale jednak wygląda jak wszystkie inne, co mam zrobić? Odpowiedź na to pytanie jest prosta ale wiąże się z wydaniem kilkuset złotych. Czy na początku warto? Moim zdaniem nie, przyjdzie na to czas za miesiąc czy dwa a po tym czasie na pewno odpowiedź na powyższe pytanie nie będzie już trudna.

Skupmy się zatem na zatowarowaniu sklepu, czyli tym bez czego żaden sklep by porostu nie istniał i nie zarabiał na siebie. Skąd wziąć puzzle, klocki, gry, i inne zabawki czy po prostu towar? Już spieszę z odpowiedzią.

Możemy udać się do hurtowni i kupić zabawek za 300 tys. złotych aby sklep jako tako wyglądał a klient miał wybór. Ile osób ma taką sumę na koncie? Jeżeli masz, to czy wydasz taką kwotę w ciemno a w razie niepowodzenia zostaniesz Świętym Mikołajem? Nie. Dlatego warto poszukać hurtowni, które zatowarują nam sklep za darmo a nawet wyślą za nas paczkę. Właśnie tak, nazywa się to drop-shipping. Korzystając z oprogramowania dostarczonego wraz ze sklepem bądź z zewnętrznego, dodasz automatycznie produkty do sklepu a gdy klient dokona zakupu wysyłasz informację do hurtowni a ona wysyła paczkę na podany adres. Proste? Proste. Nie tracisz pieniędzy na towar i nie masz problemu z magazynowaniem.

Mamy już działający sklep, bogatą ofertę ale nie mamy klientów. Ten problem można rozwiązać na kilka sposobów. Najszybszy ale i kosztowny to Adwords. Jak działa, co to jest, itp. znajdziesz w internecie więc pominę opis. Druga opcja to pozycjonowanie czyli mówiąc prosto działania mające na celu pokazywanie Twojego sklepu na pierwszej stronie w wyszukiwarce Google. Pozycjonowanie można zlecić firmie albo robić to samemu ale wymaga to czasu, wiedzy i pracy. Jednak jest to najlepsza i najbezpieczniejsza opcja. O tym też znajdziesz sporo wiedzy w internecie więc również nie będę się zagłębiał w temat.

Można też korzystać z reklam ale ciężko określić jakie działania przyniosą oczekiwane efekty i przyczynią się do wzrostu sprzedaży.

Jesteśmy już właścicielami działającego i obsługującego klientów sklepu internetowego.  Teraz pozostaje nam korzystać ze szkoleń dostępnych w internecie i budować swój wizerunek. Cały dalszy proces prowadzenia sklepu czyli wspomniane pozycjonowanie, SEO, opisy produktów, promocje, rozwój i wiele wiele innych czynności to już tematy na kolejne artykuły.

Mam nadzieję, że teraz założenie sklepu internetowego nie będzie już teraz tylko marzeniem.