Lęk jako objaw bardzo często występuje w różnych chorobach somatycznych oraz psychicznych. Jest przypadłością ogólnie rozpowszechniona u pacjentów. Należyemocji, jakie podobnie jak radość albo gniew, oddziaływyją na nasze zachowania, myśli i odczucia. Strach uzewnętrznia się w formie silnego przeżywania obawy i zagrożenia bez wyraźnej obiektywnej przyczyny albo stan ten występuje w momentach realnie niepowodujczych ryzyka.
Niektóre sytuacje lękowe mogą przysporzyć do zaburzeń zdrowia psychicznego.
Fobie to obsesyjny lęk przed określonym przedmiotem, zbiorem przedmiotów albo sytuacją. Są trzy grupy fobii:
- Agorafobia- obawa przed byciem w miejscach i sytuacjach, z jakich ucieczka jest trudna czy utrudniona i w których otrzymanie pomocy osobie w razie ataku strachu jest utrudnione lub niemożliwe. Ten schemat działania skutkuje, iż osoba unika takich sytuacji albo wymaga obecności znanych osób. Do miejsc, przed jakimi chorzy mogą czuć lęk zaliczamy: przebywanie w tłumie, stanie w kolejce, samotne opuszczanie domu, oczekiwanie na moście czy przejazd środkami komunikacji. Zwykle lęk może się pojawić na skutek rozmyślania przez osobę, że powinna znaleźć się w wyżej wymienionych miejscach , może wystąpić koncentracja hipochondryczna, obsesyjne myślenie, poczucie depersonalizacji i derealizacji.
- Fobia prosta- irracjonalne lęki przed pojedynczymi przedmiotami czy też zbiorami przedmiotów. W fobiach lęk występuje zarówno czasie rzeczywistego spotkania osoby z danym przedmiotem, jak i wtedy, gdy chory rozmyśla o danym przedmiocie czy też oczekuje, iż go napotka , zobaczy.
Ogólne fobie dzieli się na:
środowiskowe- związane ze zwierzętami, siłami przyrody ( kynofobia- lęk przed psami, astrafobia- obawa przed burzą)lęki związane z ciałem człowieka, chorobami- algofobia obawa przed bólem, fobie sytuacyjne- notofobia- obawa przed ciemnościami. Doprowadza do od zaniechania troski o własne zdrowie po zagrażające życia albo próby samobójcze. - Fobia społeczna- lęk przed przebywaniem w sytuacjach, w których osoba narażona jest na ocenę lub osąd innych ludzi. Zwykle fobie społeczne polegają na lęku przed wszystkimi interakcjami z innymi ludźmi. W fobiach społecznych wyróżniamy szczególny lęk przed objawami lęku. Często w sytuacjach społecznych występuje charakterystyczne, ogólne pobudzenie całego organizmu lub pobudzenie układu wegetatywnego.