Jak samodzielnie zrobić mydła naturalne?

views
0

Już od co najmniej kilku lat przykładamy szczególną uwagę, co do tego, co jemy, jak żyjemy i jakich kosmetyków pielęgnacyjnych używamy. Z tego powodu wykształcił się trend na „bycie eko”. Żywność kupujemy na ekologicznych bazarkach, a większość kosmetyków zaczynamy samodzielnie wytwarzać. Jednym z nich są mydła naturalne.

Własnoręczne wyprodukowanie tego specyfiku nie jest skomplikowaną czynnością. Wystarczy odrobina wiedzy i cierpliwości, aby ów zajęcie przynosiło nieprawdopodobną satysfakcję. Przed przystąpieniem do samodzielnego wytwarzania mydła naturalnego, trzeba wiedzieć, jakich zasad należy przestrzegać. W procesie produkcji używany jest wodorotlenek sodowy lub potasowy – są to substancje żrące, przez co niebezpieczne.

Ogólnie wykorzystywanych jest wiele metod wytwarzania tego kosmetyku, jednak najczęściej stosowaną jest technika „na zimno”. W pierwszej kolejności należy przygotować sobie rękawice gumowe, ochronne okulary oraz odzież z długimi rękawami i nogawkami. Do produkcji mydła naturalnego niezbędne będą specjalne narzędzia – dwa pojemniki plastikowe lub szklane o pojemności 1 litra, garnek emaliowany, garnek szklany/nierdzewny/plastikowy o pojemności 3 l-5 l. Dodatkowo przyda się duża łyżka drewniana lub plastikowa, blender, termometr, waga oraz forma na mydła naturalne. W dalszej kolejności należy przygotować tłuszcze. Wyróżniamy stałe – olej palmowy, kokosowy, smalec itp. oraz płynne – olej słonecznikowy, rzepakowy itp. Na początku należy odważyć tłuszcze stałe, które rozpuścimy w mikrofali lub kuchence, zwracając baczną uwagę, aby nie uległy przypaleniu. Potem dodajemy tłuszcze płynne i całość dokładnie mieszamy. Następnie musimy przygotować roztwór wodorotlenku, zakładając wcześniej odpowiedni ochronny strój. Jeden pojemnik przyda się do odważenia wodorotlenku, drugi do wody/mleka, który wstawiamy do zlewu, kiedy to wsypywać będziemy wodorotlenek. Całość mieszamy do momentu całkowitego sklarowania.

Aby samodzielnie wyprodukować mydła naturalne, należy schłodzić rozpuszczone wcześniej tłuszcze w kąpieli wodnej – tak, aby osiągnęły temperaturę około 45 stopni Celsjusza. Potem tak samo postępujemy z ługiem, który po ochłodzeniu wlewamy do tłuszczy. Podczas wykonywania tej czynności należy uważać, aby miksturą nie pochlapać sobie rąk, gdyż całość jest żrąca. Następnie blenderem mieszamy wszystko, aż całość osiągnie konsystencję budyniu i umieszczamy w formach. Zawijamy w ręcznik albo koc i odstawiamy na 1-2 dni. Następnie kroimy w kostki, układamy na pergaminie i odstawiamy w chłodne miejsce, aby dojrzało. Tak wyprodukowane mydła naturalne są gotowe do użycia po upływie 3-4 tygodni.