Jak stworzyć stronę internetową?

views
0

Sposobów na stworzenie strony internetowej jest kilka, a każdy z nich jest przeznaczony dla innej grupy osób. Od tworzenia wszystkiego od zera do skorzystania z gotowych rozwiązań. Które jest najlepsze dla Ciebie? Z którego z nich będzie Ci najlepiej skorzystać?

Zobaczmy czym charakteryzują się poszczególne sposoby.

Piszemy kod i projektujemy grafikę

Jest to wersja najtrudniejsza, ale tez dająca największe możliwości. Projektując stronę www od podstaw, możesz zrobić wszystko… co umiesz.

Oczywiście projektowanie stron od podstaw nie jest dla wszystkich, gdyż najpierw trzeba się tego nauczyć. Nie trwa to tydzień – aby zaprojektować profesjonalną stronę www, musisz mieć doświadczenie jakie nabywa się po wykonaniu np. kilkudziesięciu stron internetowych. Dla kogo jest więc taki sposób? Dla osób, które wiążą swoją przyszłość z tworzeniem stron, czyli dla przyszłych projektantów.

Korzystamy z gotowców

Gotowce to po prostu gotowe elementy strony internetowej. Najpopularniejsze są oczywiście szablony graficzne, ale tak naprawdę mamy dużo większą ilość takich gotowych rozwiązań. W internecie możemy na przykład znaleźć gotowe, zaprojektowane przez kogoś i udostępnione niejednokrotnie za darmo, elementy stron www, np. moduł wyświetlający galerię zdjęć, mapę dojazdu, formularz kontaktowy.

Ten sposób projektowania stron www jest znacznie prostszy niż poprzedni, ale daje mniejsze możliwości – możemy stworzyć stronę tylko taką, jakie znajdziemy gotowce. Co prawda, zawsze możemy zlecić komuś wykonanie dodatkowych elementów strony (np. programiście), ale za to już musimy zapłacić i właściwie wracamy do sposobu pierwszego.

Korzystanie z gotowców może być dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy nie mają wystarczająco dużo pieniędzy na zlecenie strony www.

Kreatory stron internetowych

Gdy pójdziemy krok dalej, okaże się, że gotowce rozwinięto tak bardzo, że możemy zamówić dziś całą, gotową stronę internetową, nawet z tekstami!

Oczywiście nie polecam używania takich standardowych tekstów, ale sam pomysł uproszczenia projektowania stron www jest warty uwagi. Możesz zainteresować się tzw. kreatorami stron www, czyli programami, które pozwalają w bardzo prosty sposób stworzyć stronę. Ich działanie również opiera się o szablony graficzne, ale idzie dalej niż w poprzednim punkcie – kreatory pozwalają nawet na ustawianie elementów na naszej stronie za pomocą myszki i swobodne manipulowanie nimi.

Podsumowując, jeśli chcesz stworzyć stronę www np. dla Twojej firmy, polecam zapoznać się z jednym z kreatorów lub skorzystać z gotowców. Dobrym pomysłem będzie tu na przykład skorzystanie z systemów zarządzania treścią, ale to już temat na osobny artykuł.