Jak ułożyć jadłospis ciężarnej?

5 views
0

Każda młoda mama wie jak ważna jest dieta w ciąży oraz podczas karmienia dziecka. Świadome matki mogą zachować kontrole nad dietą, co będzie pożytkiem zarówno dla niej, jak i dla maleństwa. Jak ułożyć jadłospis takiej diety?

Prawidłowa dieta ciężarnej powinna się składać z trzech stałych posiłków pełnowartościowych oraz trzech posiłków uzupełniających. Kobieta powinna zjadać jeden z nich średnio, co 2 do 4 godzin. Nie powinna podjadać między posiłkami, bo to prosta droga do tycia. Kaloryczność diety dla kobiet w ciąży to 2300 kalorii dziennie. W pierwszym trymestrze powinno to być nawet więcej. W ciąży organizm potrzebuje więcej płynów i mikroelementów, bowiem wzrasta zapotrzebowanie na witaminy, wapń, fosfor, magnez, żelazo, cynk i wiele innych elementów.

Produkty zalecane dla kobiety w ciążo to pełnoziarniste produkty zbożowe, jajka, łosoś, siemię lniane, nasiona chia, jarmuż, rośliny strączkowe, kasze i owoce.

Powinna natomiast unikać serów pleśniowych, nieświeżych traw, surowego mięsa, niepasteryzowanych soków niepasteryzowanego mleka i czerwonego mięsa.

Niezwykle ważnym elementem jest mięso, zwłaszcza ryby, które zawierają dużo fosforu i żelaza. Dobrym wyborem będą szlachetne gatunki takie jak łosoś, czy pstrąg.

W razie występowania nudności zaleca się spożywanie produktów bogatych w witaminę B6. Mdłości mogą ustać pod wpływem spożywania migdałów, bananów, imbiru. Ważne są też napoje. Ciężarna powinna pić 2-3 litr wody dziennie oraz ziołowe herbaty, które mogą uśmierzyć bóle i rozluźnić mięśnie

Podczas karmienia dziecka nie wolno zapominać o prawidłowym żywieniu. Wszystko, co spożywa matka zostaje w pokarmie, dlatego niezwykle istotne jest kontrolowanie spożywania tłuszczów. Generalnie dieta matki karmiącej jest bardzo podobna do ciążowej, z tym, że cechuje ją mniejsza kaloryczność potraw. W razie problemów zawsze można się skontaktować z lekarzem dietetykiem, który pomoże ułożyć jadłospis.