Jak urządzić spiżarnie?

views
0

Zapewne każda gospodyni marzy o takim miejscu w swoim domu – domowa spiżarnia. Specjalne miejsce, w którym można przechowywać wszystkie pyszności świata. Jej posiadanie to nie tylko kaprys, ale także udogodnienie. Jak urządzić spiżarnie? Oto kilka porad, które pomogą w zaplanowaniu takiego przedsięwzięcia.

W pomieszczeniu takiego rodzaju zazwyczaj przechowujemy produkty potrzebne nam do przygotowywania posiłków. Wszelkiego typu spożywcze składniki, które nie psują się w temperaturze pokojowej z pewnością mogą się znaleźć w takim miejscu. Spiżarniane póki uginają się zazwyczaj pod stosem słoików z przekąskami i przetworami, które zrobiliśmy lub dostaliśmy latem i jesienią. Taki zapas żywności z pewnością pomoże oszczędzić wydatki na jedzenie oraz pomoże nam w zaznaniu odrobiny ciepła w zimowe wieczory – przetwory przypominają swym smakiem letnie miesiące.

Spiżarnia może także posłużyć jako chłodziarka. Przy użyciu prostych urządzeń możemy to pomieszczenie przekształcić w dużą lodówkę, która spełni swoją funkcję przedłużenia zamrażarki.

Wreszcie spiżarnia to też miejsce, w którym można przechowywać wyposażenie kuchenne. Wszelkiego typu roboty kuchenne, drylownice, młynki, stolnice i inne rzeczy, których na co dzień nie używamy – możemy ukryć je właśnie w tym miejscu, dzięki czemu kuchnia pozostanie mniej zagracona.

W spiżarni powinna panować temperatura w granicach 15-16 ° C nic więc dziwnego, że najczęściej tego typu pomieszczenia aranżuje się w piwnicy – to idealne miejsce, bowiem najchłodniejsze w całym budynku. Nie powinniśmy instalować tam żadnych grzejników. Warto jednaj pomyśleć o tym, by zadbać o właściwą wentylacje. Jeśli stworzenie spiżarki w piwnicy jest niemożliwe to powinna się ona znajdować w północnej części domu/mieszkania. Należy zakryć wówczas okna. To pozwala na obniżenie temperatury, co przedłuża świeżość niektórych produktów spożywczych.

Spiżarnia powinna być urządzana w taki sposób, by każdy mógł z łatwością znaleźć poszukiwany produkt.. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie systemu półek i przeźroczystych pudeł, które umożliwiają przejrzenie zawartości. Tym sposobem możemy bez trudu odnaleźć pożądane rzeczy wtedy, kiedy ich potrzebujemy. Przyda się to zwłaszcza kiedy planujemy wykonać szybki przepis na ciasto i nie mamy czasu wertować wszystkich półek w poszukiwaniu składników.