Jak wybrać ubezpieczenie na życie

views
0

Parę skutecznych rad jak wybrać ubezpieczenie na życie Wybór ubezpieczenia na życie powinien być decyzją przemyślaną i rozważną. Podpisując umowę wiążemy się z towarzystwem na wiele lat. Poza tym polisa na życie dotyczy najważniejszych dla nas kwestii czyli rodziny, życia i zdrowia. Pochopny wybór ubezpieczenia może nie gwarantować takiej ochrony, jaką pożądaliśmy. Niestety, najczęściej o tym dowiadujemy się dopiero w trudnych dla nas momentach .

Jak wybrać ubezpieczenie na życie, aby gwarantowało odpowiednią ochronę?

1. Zastanów się czy interesuje cię wyłącznie ubezpieczenie ochronne, czy również z elementem oszczędnościowym.

Na naszym rynku ubezpieczeń możemy wyróżnić ubezpieczenia tradycyjne, a więc typowo ochronne, oraz ochronno- inwestycyjne, które gwarantują wypłatę kapitału na koniec ochrony ubezpieczeniowej. Zastanów się na czym ci zależy czy jedynie na ochronie, czy również chciałbyś oszczędzać.

2. Wybierz odpowiednią sumę ubezpieczenia

Suma ubezpieczenia to kwota, którą twoi bliscy otrzymają w przypadku twojej śmierci. Jej wysokość powinna być dobrana do twojej aktualnej sytuacji. Przy jej określaniu należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak: czy posiadasz kredyt lub inne zobowiązania, ile masz dzieci, ile osób pracuje, kto jest głównym żywicielem rodziny, jakie masz plany na przyszłość? W jej określeniu powinien pomóc ci agent ubezpieczeniowy lub inny specjalista.

3. Jakie umowy dodatkowe cię interesują?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe do podstawowej wersji ubezpieczenia na życie oferuje również umowy dodatkowe, dzięki którym rozszerzymy zakres ochrony. Zastanów się, które rzeczywiście będą dla Ciebie przydatne, a które zupełnie zbędne. Pamiętaj, że każda umowa powiększy wysokość składki, którą będziesz płacił, dlatego warto wszystko wybierać z rozwagą.

4. Spotkaj się z kilkoma agentami

Jeśli już wiesz jakiego typu ubezpieczenie chcesz kupić warto spotkać się z kilkoma agentami i porównać oferty różnych towarzystw.

5. Czytaj OWU

Przed podpisaniem umowy każde towarzystwo powinno przekazać Ci Ogólne Warunki Ubezpieczenia, a więc dokument, w którym znajdziesz wszystkie niezbędne informacje. Warto zwrócić uwagę na wyłączenia odpowiedzialności towarzystwa, a więc w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania, zakres ochrony, od kiedy obowiązuje ochrona ubezpieczeniowa, w jaki sposób można odstąpić od ubezpieczenia.