Jak zmieniły się nasze mieszkania?

1 views
0

W czasach realnego socjalizmu każde mieszkanie było do siebie podobne. W pokoju gościnnym stały te same nudne meblościanki, w łazienkach straszyły odrapane ściany lub brzydkie kafelki, przedpokoje obite były boazerią lub niewyszukaną tapetą.

W kuchni zaś można było gotować, ale nieprzyjemnie już było spożywać tam posiłki. Jej wygląd, bowiem był niezbyt zachęcający do wspólnych obiadów czy kolacji. W dzisiejszych czasach jest inaczej. Co się zmieniło?

Przede wszystkim otworzył się rynek i zaczęliśmy mieć możliwość kupna większej ilości produktów. Za komuny nie było dużego wyboru, nie było też dużo pieniędzy, a nawet, gdy były, to nie istniały możliwości, żeby jakoś wydać je na ciekawsze aranżacje. Podobnie, jak nie było dużego wyboru samochodów i mieszkań, półki były raz bardziej puste, raz bardziej pełne, a w pewnym okresie tamtych lat nawet istniały kartki na zakupy…

Dzisiaj już na szczęście tak nie jest, ale trzeba przyznać, że choć jako kraj, się bogacimy, to jednak wielu z nas nie przyzna, że pieniędzy jest pod dostatkiem. Mimo to, stać nas na więcej, ale wynika to z jednego podstawowego względu: wolny rynek, wiele firm, konkurencja. Tak, więc mamy dostęp do wielu usług, na rynku, gdzie istnieje wiele firm, a każda z nich musi walczyć o klienta, często także niższą cenę. Dawniej nie było wyboru, dziś, jeśli jakaś firma jest za droga, idziemy do innej.

Dzięki temu nasze mieszkania ożyły. Dziś nawet bez wielkiego budżetu można urządzić dość ciekawie swoje mieszkanie, można zakupić atrakcyjne meble kuchenne, sprawić, by kuchnia w końcu nie kojarzyła się jedynie z miejscem do gotowania, ale także miejscem rodzinnych spotkań, wspólnych posiłków. Atrakcyjne meble do kuchni mogą sprawić, że tak właśnie będzie.

Nie musimy już siedzieć w otoczeniu brzydkich meblościanek, bo do wyboru są różnego rodzaju regały, półki i stoły. Przedpokój też nabrał nowego wyrazu, bo dostęp do wielu wzorów tapet czy wielu rodzajów farb poraża swoją atrakcyjnością. Obecnie istnieje inny problem: na co się zdecydować? Jeśli odrzucimy dany przedmiot ze względu na cenę, to i tak pozostaje szereg rzeczy wartych kupienia, na naszą kieszeń.

Podsumowując należy przyznać, że ostatnie 25 lat to czas wielkich zmian w każdej sferze życia, także, a może i przede wszystkim, w naszym sposobie urządzania mieszkań. Przez to, że istnieje wiele marketów, które oferują konkurencyjne ceny możemy urządzić dom tak, jak chcemy. Oczywiście nie przesadzając z wizją (bo każda wizja słono kosztuje) można pokusić się o oryginalność wykończenia i ciekawe aranżacje.