Kinematografia kreująca rzeczywistość?

views
0

Filmy potrafią wykreować nawet całkiem fikcyjną i futurystyczną rzeczywistość. Bohaterowie ekranizacji zrzeszają wokół siebie swoich sympatyków. Ludzie lubią upodabniać się do swoich ulubieńców w codziennym życiu lub utożsamiać pewne cechy z filmowymi kreacjami.

Przykładowo palenie cygara to domena włoskich mafioso, którzy w kasynach na całym świecie przegrywali miliony dolarów. Gangsterzy z cygarem w ustach otoczeni nierządnicami to tylko jeden z filmowych mitów przenoszonych do rzeczywistości. Do realiów współczesnego świata weszli też agenci CSI, którzy potrafią rozwiązać każdą zagadkę kryminalną. Widzom wydaje się wówczas, że właśnie tak powinna wyglądać praca każdego policjanta. Zapominają jednak, że połowa urządzeń z których korzystają bohaterowie słynnego serialu nie ma odbicia w rzeczywistości, a już tworzenie hologramów z kilku pojedynczych informacji jest prawdziwą bajką. Motywy pochodzące ze scenariuszy filmowych łączą też ludzi w małe społeczności fanów, którzy spotykają się na dorocznych zlotach, przebierają się w filmowe kostiumy. Dla wielu fanów nawet palenie cygara musi być prawdziwe, więc kupują drogie wyroby tytoniowe, by upodobnić się do swoich ulubieńców.

Trzeba też zaznaczyć, że palenie cygara nie jest zaliczane do nałogów, a do męskich pasji, podobnie jak łowiectwo, czy szachy, wywodzących się z arystokratycznych domów. z czasów gdy świadczyło o pozycji człowieka i jego majętności.