Konserwacja dzieł sztuki jako warty rozważenia kierunek przyszłej kariery?

Konserwacja dzieł sztuki jako warty rozważenia kierunek przyszłej kariery?

85 views
0

Odsetek osób posiadających wyższe wykształcenie jest w naszym kraju niezwykle wysoki. Podjęcie decyzji o kierunku studiów nie jest łatwe. Coraz więcej młodych dokonuje w tej materii wyborów pragmatycznych, starając się wybrać kierunek, który potencjalnie zapewni wysokie zarobki, a także da spore możliwości rozwoju zawodowego i uczestniczenia w dużych, a także międzynarodowych projektach. Wśród dość przyszłościowych, lecz niedocenionych kierunków, znajduje się konserwacja dzieł sztuki.

Interdyscyplinarna natura kierunku

Kierunek ten nie jest łatwy i wymaga zdobycia wiedzy z wielu dziedzin i z tego powodu już na wczesnym etapie studiów można zapałać pasją do tego zajęcia. Konserwacja dzieł sztuki wiąże się nie tylko z koniecznością zdobycia głębokiej wiedzy w zakresie nauk humanistycznych i społecznych, ale także w zakresie nauk ścisłych. Ogrom wiedzy, jaką trzeba przyswoić może być więc dla niektórych przytłaczający, jednak jest to wiedza pasjonująca, a przede wszystkim przydatna, gdyż studenci muszą być gruntownie przygotowani do przyszłej pracy przy konserwacji dzieł sztuki.

Humanista i naukowiec w jednym?

Przyszli konserwatorzy muszą dobrze orientować się w takich naukach jak matematyka, chemia, fizyka czy biologia. Ponadto nabywają umiejętności i wiedzę, jaką musi zdobyć każdy przyszły artysta, wliczając w to naukę rysunku, rzeźby i innych form sztuki. Duży nacisk kładziony jest oczywiście na praktykę. Z innych umiejętności, których uczy się na tego typu studiach, ważne jest też prowadzenie specjalistycznej dokumentacji, a także zajęcia w zakresie specjalistycznego projektowania. W toku studiów poznaje się też zastosowanie współczesnej technologii w analizie konserwacji dzieł sztuki. Jak widać, wachlarz potrzebnych umiejętności i wiedzy jest tu niezwykle szeroki i są to prawdziwie interdyscyplinarne studia.

Dalsza droga ku karierze

Jak w każdym przypadku jednak, studia to dopiero początek. Są one solidną bazą pod dalszą naukę. Zajęcie, jakim jest konserwacja dzieł sztuki, wymaga wiecznej nauki. Daje ono okazję do niekończącego się wręcz rozwoju zawodowego i podejmowania nowych wyzwań, a także obcowania ze skarbami kultury, a nawet uczestniczenia w wielkich międzynarodowych projektach. Dodatkowo zarobki dobrych konserwatorów osiągają niezwykle imponujący poziom. Jak najbardziej warto więc umieścić ten kierunek na liście studiów do rozważenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków