Które buty w góry?

1 views
0

Nie ma prawdopodobnie istotniejszego ekwipunku górskiego niż właściwie dopasowane buty trekkingowe. Idąc w góry, podróżując nawet lekką trasą, nieadekwatne obuwie może wprawić nasze nogi do mizernego stanu i kontuzji, których wyleczenie nie będzie należało ani do szybkich, ani do przyjemnych.

Buty trekkingowe doskonale jest zakupić w dedykowanych sklepach górskich, które proponują swoim klientom asortyment odpowiednio przystosowany do outdoorowych wypraw i wspinaczki.

Na co jednak powinno się zwracać konkretną uwagę w trakcie dobierania butów? Głównie trzeba ocenić ich podeszwę, która powinna być dostatecznie masywna, by łagodziła stawianie kroków nawet na trudnym terenie, jak i elastyczna na tyle, by nie blokowała poruszania się. Doskonałym przykładem podeszwy wykorzystywanej w produkcji naprawdę dobrych butów trekkingowych są podeszwy marki VIBRAM wykorzystywane przez takie firmy jak The North Face, Scarpa, Salewa i bardzo wielu innych popularnych producentów obuwia turystycznego.

Każdy nawet największy sceptyk, który nie wierzy w cechy specjalnych butów turystycznych bardzo szybko przekonuje się o własnym błędzie, wystarczy mu tylko jedna wyprawa w góry w zwyczajnych trampkach czy innych butach sportowych. Jeśli taka osoba na swoją następną wyprawę ubierze na przykład trekkingowe buty Scarpa, to już przenigdy nie popełni tego błędu i nie wyjdzie w góry bez odpowiedniego przygotowania.

Komfort podróży w odpowiednich butach trekkingowych jest nieporównywalny z żadnym innym rodzajem obuwia, zwłaszcza, jeśli w planie naszej wyprawy jest surowy czy często nieosiągalny górski teren. Warto wobec tego poprawnie przygotować się do każdej outdoorowej wyprawy i zaufać pewnym rozwiązaniom, a góry pozostaną dla nas krainą błogiej przyjemności.