Materiały na świąteczne ozdoby

views
0

Listopad dobiega powoli końca, co oznacza, że już niebawem zaczniemy rozmyślać nad wyborem świątecznej choinki oraz ozdób, jakimi ją udekorujemy. Dekoracjami – ich zaplanowaniem i wykonaniem – warto zająć się już teraz. W przedświątecznej gorączce może nam bowiem zabraknąć czasu i sił na czasochłonne prace. Podpowiadamy więc, w jakie materiały warto się zaopatrzyć, by moc stworzyć własne ozdoby choinkowe.

Świąteczne ozdoby choinkowe kojarzą nam się przede wszystkim z bombkami. Te możemy kupić dziś niemal w każdym sklepie. Jeżeli nie chcemy, by nasze świąteczne drzewko prezentowało się tak jak większość innych, zdecydujmy się na wykonanie ozdób z mniej tradycyjnych materiałów, jednak takich, które znajdziemy w naszym domu.

Podstawowym tworzywem wielu dekoracji jest papier. Z białych i kolorowych kartek możemy przy odrobienie cierpliwości stworzyć świąteczne cuda, które z pewnością zostaną zauważone przez odwiedzających nas gości. Z papieru wykonamy chociażby nieszablonowe bombki i aniołki, nie mówiąc o długich łańcuchach.

Sięgnijmy również po produkty spożywcze. Tym, który stanowi idealny budulec rozmaitych ozdób, jest makaron, Wszelkie jego formy (wstążki, gniazda, kokardki czy rurki) możemy z łatwością przekształcić w zawieszki o dowolnym kształcie i kolorze.

Z mąki, wody i soli przygotujemy masę solną – łatwą w wykonaniu i stanowiącą świetny materiał do tworzenia niepowtarzalnych dekoracji. Korzystamy z niej zupełnie tak samo, jak podczas lepienia z plasteliny, bądź wycinamy formy za pomocą foremek do ciasta. Masa solna daje ogromne pole do popisu dla naszej wyobraźni.

Zajrzyjmy również do zakamarków naszych szaf – może znajdziemy tam fragmenty kolorowego filcu? Jest on materiałem, z którego wykonywanych jest wiele dekoracji, które powszechnie znajdziemy w sklepach: łańcuchy, girlandy czy pojedyncze zawieszki nie tylko pięknie się prezentują, ale także nie tłuką się, co stanowi dużą ich zaletę. Podobnie nietłukące i lekkie będą przedmioty wykonane z wełny czy wstążek. Sprawdzi się także styropian – jest łatwy w obróbce i możemy przyozdobić go w zupełnie dowolny sposób.

Własnoręcznie robione ozdoby wykonamy też z tego, co uda nam się znaleźć na dworze: w parku, lesie czy nawet na naszej działce. Kasztany, żołędzie, szyszki, iglaste gałązki, jarzębina, polana brzozowe – wszystkie posłużą do wykonania różnorodnych ozdób – od choinkowych zawieszek, po świąteczne wieńce czy stroiki.