Menu na wesele – jak je ułożyć?

5 views
0

Ułożenie weselnego menu nie musi być trudne. Wystarczy zastosować się do kilku punktów, a zadanie to zakończy się sukcesem. Oto kilka porad, które ułatwią przygotowanie zestawu dań na ten szczególny dzień.

Ustalanie menu warto rozpocząć od wyznaczenie głównego dania. W zależności od ilości gości i ich preferencji smakowych musimy zorientować się czy wśród naszych gości są osoby posiadające szczególne preferencje np. wegetarianie, diabetycy lub osoby chore na celiakię. Jeżeli mamy taką możliwość – przygotowanie odrębnej propozycji dania dla tych osób będzie miłym gestem, który na pewno będzie doceniony. Główne danie to zazwyczaj opcja mięsna. Do niego można dobrać przystawki i lekki deser. Można także wykorzystać różne rodzaje mięs i półmiski z zestawem przystawek i dodatków) takich jak kasze, ryż, ziemniaki, sałatki itp. Dla wegetarianina możemy przygotować kotlety warzywne a celiakowi zaproponować, któreś z bez mącznych dań.

Wybierane dania powinny być dobrane wg zasady różnorodności. Potrawy ciężkostrawne powinno być przeplatane z lekkostrawnymi. Tym sposobem będą one zharmonizowane, a goście będą czuć się lepiej podczas zabawy. Podobnie powinniśmy postąpić w kwestii dodatków i zadbać o to, aby były one różnorodne w zależności od głównego składnika – mięsa, ryby, czy też warzyw.

Po ustaleniu głównych punktów należy zanalizować wszystkie inne elementy pod kątem kompozycji i smaku. Warto rozpatrzeć tę kwestię zarówno w kategorii lekkostrawności, jak i tego czy dania są słodkie, łagodne, ostre oraz ile czasu zajmuje ich przygotowane do podania. Takie działanie umożliwi wyciągnięcie wniosków i wprowadzenie poprawek. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie jednego z posiłków późnym wieczorem, a nawet nocą, po to by nie opadli z sił po długotrwałej zabawie. Może to być zupa, gulasz, krokiety, lub inne danie ciepłe.

Oprócz tego musimy wziąć pod uwagę także porę roku. Każda z nich umożliwia użycie konkretnych warzyw i produktów sezonowych. Wesele w zimie będzie tym samym obfitować w mięsa, gorące zupy i gulasze, natomiast w menu lekkim wykorzystujemy lekkie sałatki, chłodniki i zimne przekąski.