Nie zlecaj strony www – zrób ją sam

views
0

Dawno minęły już czasy, gdy aby mieć stronę, musieliśmy albo napisać ją od zera w HTMLu albo zlecić komuś, kto zrobi to za nas. Dziś technologie związane z tworzeniem stron www poszły bardzo do przodu i możemy wykorzystać je do samodzielnego zrobienia strony www. Pokażę Ci jedno z możliwych rozwiązań.

Będzie to rozwiązanie dla tych, którzy:

 • Nie chcą tworzyć strony www od zera
 • Mają „jako takie” pojęcie o komputerach i nie boją się spróbować swoich sił w budowaniu strony www
 • Mają nieco wolnego czasu
 • Chcą nauczyć się jak to się robi 😉

Jeśli spełniasz powyższe warunki, zapraszam do sprawdzenia jak zrobić stronę www.

Na początku tego artykułu chciałbym Ci jeszcze powiedzieć, że choć tworzenie stron za pomocą CMSów jest łatwe i dość popularne, ma ono wielu przeciwników, którzy często mają wiele racji. Warto się zapoznać z ich opiniami.

Czego będziesz potrzebował?

Do stworzenia strony będziemy potrzebowali:

 • Konta hostingowego (serwera), czyli miejsca, w którym będzie znajdowała się nasza strona www
 • Domeny, czyli adresu Twojej strony www
 • Systemu zarządzania treścią (zwanego CMSem), na przykład darmowej Joomli
 • Programu do łączenia się z serwerem (tzw. klienta FTP). Ja używam programu Total Commander, ale wybierz dla siebie taki, który będzie wygodny. Znajdziesz wiele takich programów w wyszukiwarce

Jak stworzyć stronę www – procedura krok po kroku

 1. Najpierw zamów serwer i domenę. Nie chcę Ci tu podawać w jakiej firmie powinieneś je zamówić, bo każdy musi wybrać coś, co będzie mu odpowiadało. Musisz nieco poczytać na ten temat przed podjęciem decyzji. Możesz zacząć poszukiwanie informacji od wpisania w Google „jaki serwer wybrać”.
 2. Gdy już zamówisz serwer i domenę, czas na pobranie CMSa z internetu. Joomla, o której wspomniałem wcześniej, jest darmowym systemem zarządzania treścią. Pobierzesz ją w formie spakowanego archiwum. Zanim zrobimy z nią cokolwiek, musisz ją rozpakować.
 3. Pobierz też program do FTP i zainstaluj.
 4. Sprawdź pocztę e-mail. Od firmy, w której zamówiłeś serwer, powinny przyjść wiadomości. Jedna z nich będzie zawierała dane dostępowe do serwera. Dane te trzeba wpisać do programu do FTP. Opis jego konfiguracji z pewnością znajdziesz w internecie.
 5. Po skonfigurowaniu programu, umieść pliki rozpakowanej Joomli na serwerze.
 6. Teraz musisz zalogować się do panelu dostarczonego do serwera i stworzyć bazę danych.
 7. Ostatni krok to podpięcie domeny do serwera i uruchomienie instalatora Joomli. Instalator uruchomisz wpisując adres strony w pasku adresu przeglądarki. Zostaniesz poproszony o dane dostępowe do bazy danych (te same, które wpisałeś przy tworzeniu bazy).
 8. Gdy instalator zakończy swoją pracę, Joomla będzie zainstalowana. Zaloguj się do niej i obejrzyj.

Dla każdego, kto pierwszy raz dowiaduje się jak stworzyć stronę www, Joomla może wydawać się skomplikowana, ale wcale taka nie jest. Poczytaj artykuły na jej temat albo obejrzyj na jej temat filmiki na YouTube.

Gdy opanujesz choćby podstawy Joomli, będziesz wiedział jak zrobić stronę www i będziesz mógł tworzyć niejeden kolejny serwis. W przyszłości przyjdzie być może czas na inne CMSy – właściwie wszystkie instaluje się podobnie.