Niedobór jodu – jak wyeliminować problem

1 views
0

Nieustanne zmęczenie, powiększone węzły chłonne, sucha skóra, nerwobóle, tycie – to mogą być objawy niedoboru jodu w organizmie. Jest to bardzo ważny składnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Oto sposoby, na regulacje poziomu jodu.

Jod to jeden z najbardziej niezwykłych minerałów. Nie potrzebujemy go wiele, jednak jego brak odbija się bardzo negatywnie na zdrowiu. Bez niego tarczyca nie może produkować hormonów, przez co funkcjonowanie wielu układów i metabolizmu jest zaburzone.

Jod pomaga w kontrolowaniu pracy układu krążeniowego i nerwowego. Przyśpiesza spalanie glukozy, syntezę białek oraz tłuszczów. Usprawnia przesyłanie impulsów nerwowych. Głównym objawem braku jodu jest powiększona tarczyca. Oprócz tego mogą się zdarzyć zapalenia śluzówki, brak koncentracji, wypadanie włosów, łamanie paznokci i suchość skóry.

Najwięcej jodu znajduje się w wodzie morskiej. Z tego względu jego prawdziwą skarbnicą są ryby, owoce morzy, glonu i rośliny wodne. Jod dodawany jest również do soli kuchennej.

Jod można znaleźć w świeżych rybach – dorsz, mintaj i halibut to ryby posiadające jego największe stężenie. Oprócz tego można także sięgnąć po łososia wędzonego, ser gouda, sardynki, kefiry i maślanki. Dzienne zapotrzebowanie dorosłego organizmu na jod wynosi 160 mikrogramów. Taka ilość umożliwia tarczycy prawidłowe funkcjonowanie. Jod znajdziemy w winogronach – Warto w związku z tym czasem pozwolić sobie na łyk czerwonego, bądź białego wina. Połączenie wina z rybami sprawi, że organizm otrzyma większą dawkę jodu.

Należy pamiętać, aby pod żadnym pozorem nie traktować soli kuchennej, jako źródła jodu, bowiem zawiera ona także sód, który niekorzystnie wpływa na gospodarkę wodną organizmu – wypłukując elektrolity. Prawidłowo zbilansowana dieta bogata w ryby to klucz do zachowania funkcji układu hormonalnego. Warto w tym celu wybrać się nad morze, aby naładować się pozytywnie jodem, którego jest tam pod dostatkiem.