Nóż – w wyposażeniu każdego myśliwego

4 views
0

Myślistwo to sport, który jest popularny wśród mężczyzn. Kontakt z dziką przyrodą, nutka niebezpieczeństwa oraz bezpośredni kontakt z dziką przyrodą to elementy, które przyciągają do kółek myśliwskich wielu mężczyzn spragnionych nowych wrażeń i przygód. Jaki nóż myśliwski wybrać, aby okazał się optymalnym rozwiązaniem podczas wielogodzinnych polowań?

Kupując noże myśliwskie należy zwrócić szczególnie baczną uwagę na ich głownię oraz rękojeść. Te dwa elementy w praktyce będą nas najbardziej interesować, ponieważ wpływają one w bezpośredni sposób na sposób wykorzystania noży oraz jego skuteczność.

Głownia – najważniejszy element każdego noża

W przypadku noży myśliwskich najbardziej wskazane wydają się być noże ze stałą głownią. Są one znacznie bardziej przewidywalne oraz mniej wrażliwe na wszelkiego typu przeciążenia wynikające z różnego stosowania. W nożach składanych najczulszym elementem jest mechanizm osi obrotu głowni. Pod wpływem nadmiernego obciążenia może on ulec zniszczeniu. Noże myśliwskie o stałej głowni nie są także wrażliwe na zanieczyszczenia. Zaleca się, aby głownia noży myśliwskich nie przekraczała zakresu 10 – 13 cm – taki sprzęt wygodnie się nosi i nie przeszkadza podczas długich, pieszych wycieczek. Co więcej, wskazana długość ostrza jest optymalnym kompromisem – takie noże sprawdzą się równie dobrze przy krojeniu, jak i sprawianiu zwierzyny.

W zakresie szerokości ostrza nie ma w zasadzie żadnych wskazań, ponieważ wytrzymałość narzędzia zależy raczej od jego przekroju poprzecznego, niż samej grubości. Warto tutaj jednak zaznaczyć, że każdy nóż, którego grubość przekracza 5 mm będzie z pewnością klinował się przy głębszym krojeniu.
W myślistwie stosuje się kilka podstawowych typów głowni, które znacznie ułatwiają pracę. Są to drop point, clip point oraz trading point. Szczególną rolę przywiązuje się w nich do doskonałych właściwości tnących oraz przebijających.

Rękojeść – miejsce na mocy uchwyt

Generalnie kupując swój pierwszy nóż myśliwski należałoby go wziąć w dłoń i sprawdzić jak trzyma się ręki. Jednakże w tej kwestii obowiązuje także kilka podstawowych zasad, które należy przestrzegać pragnąc zaopatrzyć się w najlepsze z możliwych noże myśliwskie. Rękojeść noża przeznaczonego do ciężkich prac, do których z pewnością należy krojenie oraz skórowanie zwierzyny, powinna wynosić co najmniej 10 cm – taka długość wystarczy, aby chwycić pewnie rękojeść całą dłonią. Powinien także charakteryzować się odpowiednią grubością – jeśli masz długie palce zadbaj o to, aby uchwyt był nieco grubszy od standardowego – pozwoli to na mocny i pewny chwyt. Nie bez znaczenia jest także kształt rękojeści – do krojenia i skórowania zwierzyny z pewnością najlepszy będzie nóż o łukowato wygiętym uchwycie. Taki sam nóż jednak, o czym warto pamiętać, zupełnie nie sprawdzi się podczas krojenia mięsa na desce. Do najcięższych prac warto także rozważyć zakup noża o konstrukcji full – tang – czyli takiego, którego trzpień, będący przedłużeniem głowni, ma długość i szerokość równą okładzinom rękojeści.