Od czego zależy smak piwa?

views
0

Piwo to jeden z ulubionych trunków Polaków. Chwalimy je za smak i aromat. Proces wytwarzania piwa jest dość skomplikowany. Istnieje wiele czynników, które na koniec decydują o tym, jak piwo smakuje. Oto krótka charakterystyka, która zawiera kilka ciekawostek na ten temat!

Piwa można rozróżnić na wiele gatunków. W zależności od składników osiąga ono określony smak, wygląd, a nawet zapach. Historia warzenia piwa sięga ponad sześciu tysięcy lat. Rozwój technologii umożliwił prowadzenie piwowarstwa na zupełnie nowy poziom. Jednak nadal wiele warzelni robi to tak jak, za dawnych lat.

Co najbardziej wpływa na smak piwa?

Przede wszystkim rodzaj fermentacji. Wyróżniamy fermentacje górną i dolną. Jest on zależny od wykorzystywanych drożdży, które sprawiają, że piwo zachowuje się tak jak zachowuje. Niska temperatura leżakowania sprawia, że dojrzewa ono dłużej i ma bogatszy smak. Górna fermentacja odbywa się w wyższej temperaturze, przez co smak jest wyrazisty i mocny.

Zapach piwa zależy od składników – poszczególne rodzaje słodów, drożdży i chmielu nadają piwu charakter. Tak samo wygląda sprawa w przypadku smaku. To składniki w dużej mierze decydują o tym, jakie będzie piwo. Wybiera się jeden bądź kilka słodów z pośród gatunków jęczmiennych, pszenicznych, palonych lub karmelowych. To właśnie ten element decyduje o tym, czy piwo ostatecznie będziemy pic samotnie, czy nada się jak towarzystwo do dań. Koneserzy wiedzą jak łączyć smak piwa i jedzenia. Podobnie jak w przypadku wina, piwo może dopełnić i uwydatnić wyrazistość potraw.

Kolejnym aspektem jest ilość chmielu. Współcześnie chmiel jest tylko dodatkiem. Bogato chmielone piwo jest mocniejsze i ma ziołowy posmak.

Wspomniane składniki połączone z określonym sposobem fermentacji sprawiają, że piwo ma zróżnicowaną goryczkę, jest intensywne w smaku. Ważną kwestią jest również zawartość alkoholu, która determinuje charakter trunku. Mocniejsze piwa mają słodszy, nieco likierowy charakter. Słabsze natomiast są mniej intensywne i delikatniejsze.