
Rozszerzone naczynka, nazywane potocznie pajączkami na twarzy, to małe, czerwone zmiany skórne, które najczęściej występują w okolicach nosa i na policzkach. Cera naczynkowa wymaga stosowania dedykowanych jej produktów pielęgnacyjnych – są one w stanie zapobiec kolejnym pajączkom, jednak nie usuną już istniejących zmian. Aby pozbyć się rozszerzonych naczynek, trzeba sięgnąć po profesjonalne zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z najskuteczniejszych jest laserowe zamykanie naczynek.
Czym są pajączki na twarzy?
Pajączki to potoczna nazwa teleangiektazji, czyli rozszerzonych naczynek włosowatych, które najczęściej lokalizują się na twarzy i nogach. Zmiany te znajdują się w wierzchniej warstwie naskórka, przez który prześwitują i są widoczne na pierwszy rzut oka. Pajączki na twarzy stanowią dla wielu osób problem estetyczny. Częściej występują u kobiet, ale zdarzają się również u mężczyzn. Ujawniają się najczęściej w wieku 30-50 lat.
Przyczyną teleangiektazji mogą być predyspozycje genetyczne, ale do ich powstawania może przyczynić się również wiele czynników zewnętrznych, m.in.: warunki atmosferyczne, dieta, wysiłek fizyczny, przyjmowane leki. Pajączki na twarzy mogą być objawem niektórych chorób dermatologicznych, np. trądziku różowatego.
Jak się pozbyć pękających naczynek?
Pajączki na twarzy nie znikną samoistnie. Aby się ich pozbyć, trzeba zastosować odpowiednią terapię. Cera naczynkowa potrzebuje specjalnej pielęgnacji przy użyciu dedykowanych kosmetyków. Domowe zabiegi przeznaczone są przede wszystkim do powstrzymania dalszego rozwoju choroby. Do usuwania zmian naczyniowych służą specjalistyczne zabiegi, z których można skorzystać w klinikach medycyny estetycznej. Eksperci z Kliniki Miracki w Krakowie rekomendują laserowe leczenie zmian naczyniowych. Pajączki na twarzy to defekty estetyczne, które wymagają zastosowania lasera o odpowiedniej długości fali, przystosowanego do zamykania naczynek.
Na czym polega laserowe zamykanie naczynek?
Do usuwania pajączków na twarzy służą specjalne lasery naczyniowe. Wchodzą one w reakcję z hemoglobiną, znajdującą się w widocznym naczyniu krwionośnym. Zmiana naczyniowa zostaje podgrzana do wysokiej temperatury, czego efektem jest jej koagulacja i zamknięcie naczynka. Produkty uboczne tego procesu zostają usunięte samodzielnie przez organizm. Pajączki na twarzy stają się niewidoczne po upływie około trzech tygodni od wykonania procedury.
Laserowe zamykanie naczynek wykonywane jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Przed zabiegiem odbywa się konsultacja, której celem jest wykluczenie przeciwwskazań u pacjenta. Znieczulenie w większości przypadków nie jest konieczne. Laser nie uszkadza ciągłości naskórka. Skóra w trakcie zabiegu chłodzona jest strumieniem zimnego powietrza, co niweluje dyskomfort. Przed zastosowaniem lasera skóra twarzy zostaje dokładnie oczyszczona.
Co zrobić, żeby rozszerzone naczynka nie powróciły?
Laserowe usuwanie pajączków na twarzy często przynosi pożądane efekty już po jednym zabiegu. Nie gwarantuje jednak, że nieestetyczne zmiany nie utworzą się ponownie za jakiś czas. Specjaliści zalecają zazwyczaj serię minimum trzech zabiegów na naczynka. Ważne jest również przestrzeganie określonych zasad przez kilka tygodni po laseroterapii:
- unikanie ekspozycji skóry na słońce,
- stosowanie kremów z filtrem na twarz,
- unikanie ostrych potraw,
- rezygnacja z intensywnego wysiłku fizycznego,
- zaprzestanie korzystania z sauny,
- rezygnacja z picia alkoholu.
Więcej na temat zabiegów medycyny estetycznej dowiesz się od ekspertów z Kliniki Miracki w Krakowie: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-krakow/