Piwnica czy to już przeżytek?

views
0

W starym budownictwie obowiązkowo pod domem musiało być pomieszczenie do przechowywania różnych rzeczy. Mowa tu o piwnicy, która służyła jako magazyn przede wszystkim żywności, a także węgla czy drewna, którym palono w piecu i ogrzewano cały budynek. Szczególnie na wsi musiało znajdować się takie miejsce, w którym można było przechowywać w trakcie zimy ziemniaki, a także inne warzywa. Nieraz służyła ona również jako spiżarnia, w której przechowywano przetwory czy, np. kiszoną kapustę.

Piwnica w nowych domach

W dzisiejszych czasach większość projektów nie zawiera już piwnic, ale jest możliwość ich dorobienia. Zazwyczaj osoby ze wsi nie wyobrażają sobie, żeby dom nie posiadał podziemnych pomieszczeń, ponieważ są one niezbędne do przechowywania zapasów przede wszystkim przez okres zimowy. Zdecydowanie się na piwnicę powoduje, że koszty budowy nieco się zwiększają. Wszystko to dlatego, ponieważ trzeba zakupić dodatkowe pustaki. A osoba sterująca koparką również zażyczy sobie nie małe wynagrodzenie za wykopanie takiej dużej i głębokiej dziury. Wybranie ziemi pod piwnicę zajmuje znacznie więcej czasu niż pod fundamenty.

Jeżeli nie piwnica, to co?

Coraz więcej osób, jednak rezygnuje z budowania piwnicy pod domem. Nierzadko argumentują swoją decyzję rozmaitymi powodami. Ale często jest tak, że zamiast niej decydują się na inne pomieszczenie przeznaczone do takich celów. Mowa tu o tak zwanym pomieszczeniu gospodarczym. Jest on osobnym budynkiem, w którym mogą być różne pomieszczenia. Przede wszystkim może się tam znaleźć kuchenka przeznaczona do szczególnych celów albo miejsce do przechowywania żywności podobne jak piwnica, tylko że nie aż tak głęboko w ziemi. Czasami pomieszczenie gospodarcze jest połączone z garażem.

Oczywiście budynek taki nie może być zbudowany jako samowolka, przed jego stawianiem podobnie jak przy domu, trzeba uzyskać pozwolenie na budowę. Warto przy załatwianiu formalności z budynkiem mieszkalnym zrobić to jednocześnie z gospodarczym, ponieważ robiąc pozwolenia dla dwóch budynków wyjdzie to taniej niż osobno. Wybór dotyczący podjęcia decyzji w sprawie piwnicy zależy od nas, inwestorów. Nie powinniśmy się przy tym kierować modą lecz funkcjonalnością takiego pomieszczenia.

Sportowa sylwetka, widoczne mięśnie to ciężka praca