Podcasty – sposób na rozwijanie pasji

views
0

Słyszeliście o podcastach? Podcast to audycja dźwiękowa zapisana zazwyczaj w formacie mp3. Pojęcie to pojawiło się już jakiś czas temu (w Polsce od 2005 r.) i teraz systematycznie zdobywa coraz większą popularność. To doskonały sposób na udostępnianie np. treści edukacyjnych ale nie tylko. Wiele osób marzyło w swoim życiu, aby poprowadzić własną audycję radiową. W tym przypadku jest to możliwe, będąc sobie praktycznie sterem, żeglarzem i okrętem.

Po pierwsze musimy wybrać sobie temat, na który chcielibyśmy przygotować naszą audycję. Tutaj konieczne jest wykazanie się dobrą znajomością zagadnienia. Najlepiej zatem, jeżeli będzie to coś z dziedziny, która jest naszą pasją. Załóżmy, że będzie to informatyka. Audycji z zakresu tego tematu przeprowadzić można naprawdę wiele. Pamiętajmy, że słuchacze lubią i przede wszystkim chcą słuchać treści dobrze i starannie przygotowanych merytorycznie. Warto zatem dokonać dobrego przestudiowania i opracowania tematu. Podcast może mieć naprawdę różną formę. Może prezentować np. aktualności z danej dziedziny czy też serię poradników.

Kolejnym etapem jest nagranie przygotowanego materiału. Do tego celu najprościej użyć komputera. Będziemy oczywiście również potrzebować mikrofonu oraz programu, przeznaczonego do nagrywania dźwięku. Tak zarejestrowaną audycję możemy poddać jeszcze montażowi, dodając przejścia czy też jingle.

Gdy nasz podcast jest już gotowy możemy opublikować go w Internecie. Możemy to zrobić na swojej stronie internetowej czy też w serwisie, gdzie agregowane są właśnie podcasty. Zgodnie z naszym przykładem naszą audycję możemy udostępnić szerokiemu gronu zainteresowanych, wykorzystując forum informatyczne. Najlepszym rozwiązaniem jest propagowanie przygotowanych treści wśród osób faktycznie zainteresowanych tematem. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy robić to tylko w takich miejscach. Warto bowiem zdobywać słuchaczy nie tylko bezpośrednio związanych z daną dziedziną.