Półwysep Iveragh Irlandią w pigułce

views
0

Irlandia to nie tylko kraj dający zatrudnienie wielu Polakom, to także piaszczyste plaże, rozległy ocean, góry, jeziora, rzeki i ciekawe budowle. Aby to wszystko zobaczyć wystarczy pojechać na półwysep Iveragh, który jest jak cały kraj. Z Polski do Cork kursują tanie linie lotnicze, oferujące bilety lotnicze w cenie od 150 zł od osoby w jedną stronę, natomiast cena pokoju 2-osobowego na 6 dni ze śniadaniami w hotelu dwugwiazdkowym kosztuje około 350 euro.Jako punkt wypadowy można obrać znany irlandzki kurort Killarney położony we wschodniej części półwyspu. W miasteczku w oczy rzucają się kolorowe, małe domki, które tworzą kameralny klimat. Główna ulica High Street to gastronomiczne i handlowe centrum. Na zachód od centrum znajduję się potężna katedra St. Mary, a zaraz za nią Park Narodowy Killarney, położony na brzegach polodowcowego jeziora Leane. Stając na brzegu można dostrzec górski łańcuch Macgillicuddy’s Reeks, z najwyższą górą w kraju, czyli Carrantuohill.

W Parku Narodowym Killarney nad brzegiem jeziora znajduje się średniowieczny zamek Ross, na środku jeziora znajduje się wyspa, które skrywa ruiny opactwa z VII wieku, którym jak głosi legenda spisano pierwsza kronikę Irlandii. Warto również odwiedzić Muckross House, czyli XIX wiecznego pałacu w stylu angielskiego gotyku. Pałac otoczony jest przez wyjątkowe ogrody, w których spotkać można bardzo szlachetne rośliny, najpiękniej wygląda gdy kwitną różnokolorowe rododendrony. Zwiedzając półwysep koniecznie trzeba wybrać się na XVI-wieczny most Old Wir Bridge, łączący ze sobą jeziora Leane i Muckross, który nazywany jest Spotkaniem Wód. Idąc w góry z pewnością będziemy mieli okazję mijać wodospad Tore położony w dzikiej pokrytej omszałymi dębami dolinie. Tore opada kilkoma kaskadami z wysokości 18 metrów. Co ciekawe prawie na każdym kroku można spotkać rododendrony, które mają tu doskonałe warunki rozwoju. Podobną jak wodospad nazwę nosi góra, która ma zaledwie 535 m n.p.m., ale zapewnia wspaniałe widoki.

Jeśli wynajmiemy samochód możemy przejechać się słynnym szlakiem zwanym Pierścieniem Kerry, który okrąża półwysep Iveragh. Droga wije się pomiędzy skalistymi wzgórzami, jeziorami, dolinami i miasteczkami. Bardzo ważnym celem wyprawy powinna być wyspa Skellig Michael, położonego 12 km od Portmagee. To skaliste, trudnodostępne miejsce przyciąga turystów swoistym pięknem. Znajduje się tu osada klasztorna z VI wieku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ta kamienna wioska z chatami mnichów wyglądającymi jak kamienne ule, zajmuje najbardziej niedostępną część wyspy. Z przystanią łączy ją 670 wąskich wysokich stopni. Położone pośród skał, niemal pionowo opadających do Atlantyku, ascetyczne, kamienne budowle robią niezwykłe wrażenie. Jeśli szukamy najpiękniejszych plaż Irlandii idealnym miejscem jest wioska Derrynane. Zatoczki otoczone są skałami, dlatego w słoneczne dni przyciągają plażowiczów, a w wietrzne windsurferów.

O innych ciekawych miejscach do wyjazdu oraz o tanich lotach czytaj na: tanie–latanie.com.pl oraz wizz–air.pl