Poznaj historię stolicy Danii!

1 views
0

Zwiedzając każde miasto bardzo ważne jest poznanie jego historii. Pozwoli to w pełni ukazać dane miejsce i zrozumieć lokalną kulturę. Nie inaczej jest z Kopenhagą. Przechadzając się uliczkami miasta, możesz zobaczyć wiele śladów jej wielowiekowej historii.
Kiedyś, aby dostać się do miasta z innych krajów, potrzebna była wielogodzinna podróż. Dziś w pół godziny dojedziesz ze szwedzkiego Malmó ośmiokilometrowym mostem, a loty do Kopenhagi oferowane są z niemal każdego zakątka Europy i nie tylko. Warto rozważyć to rozwiązanie, gdyż Kopenhaga jest zdecydowanie ciekawym miastem. Co więc ją ukształtowało?

Ślady osadnictwa w pobliżu dzisiejszej stolicy Danii pochodzą jeszcze z epoki kamienia łupanego, jednak pierwsze wzmianki o niej datowane są na X wiek, kiedy to Sweyn I Forkbeard założył miasto. Początkowo była to oczywiście mała rybacka osada. Nosiła ona nazwę Havn, czyli zatoka. Prawa miejskie otrzymała w 1254 roku. Z czasem rozrastała się i stawała coraz ważniejszym ośrodkiem w kraju, aż w końcu w XV wieku ogłoszono ją jego stolicą. Jaka była przyczyna tego rozwoju? Otóż miasto miało dostęp do morza, dzięki czemu zaczął się tu prężnie rozwijać handel. Dostępność miasta jednak była zarówno jego atutem, jak i przekleństwem. Powodowała bowiem to, że uważano ją za cenny i stosunkowo łatwy do zdobycia kąsek. Najazdy zaczęły się nasilać zwłaszcza w XVI wieku.

Miasto borykało się z wieloma problemami. W XVIII wieku miały tu miejsce dwa ogromne pożary, które zniszczyły większość zabudowań, a także epidemia dżumy, która zabiła ponad 23 tysiące ludzi. Rok 1807 z kolei przywiódł do Kopenhagi Anglików, którzy spustoszyli je nie mniej, niż siły natury. Miasto legło w gruzach. To jednak nie załamało jego mieszkańców, którzy powoli odbudowywali swoją ukochaną stolicę. Właściwie dopiero w latach 60. XIX wieku miasto powoli zaczęło odżywać po ciężkich czasach. Zburzono wtedy większość starych fortyfikacji i wałów, dzięki czemu mogło się powiększać terytorialnie. Dołączono do niego także przedmieścia.

Dziś Kopenhaga jest największym Duńskim miastem, nazywaną czasem stolicą Skandynawii lub Paryżem Północy, które zamieszkuje ponad 30% mieszkańców całego kraju.