Pozwolenie na budowę

views
0

Dom czy jakikolwiek inny budynek, który będzie stawiany na stałych fundamentach nie może być budowany bez odpowiednich pozwoleń. Jest to nierozłączna rzecz związana z budową, ponieważ bez takiego dokumentu nie wolno prowadzić żadnych robót na działce, mimo że jesteśmy jej właścicielami. Wszytko musi mieć zgodę odpowiedniego organu, którym jest przede wszystkim starostwo powiatowe pod które należymy.

Od czego zacząć?

            Jeżeli zdecydujemy się na budowę domu w pierwszej kolejności, powinniśmy udać się do zakładów doprowadzających media. Wizyta w tych miejscach jest ważna, ponieważ musimy wiedzieć czy, gdy postawimy budynek mieszkalny będzie możliwość podłączenia go do wody, energii, gazu czy kanalizacji. Gdy wszystko idzie zgodnie z planem można, zamówić wymarzony projekt naszego domu. Wśród wielu ich rodzai, wybór tego jednego może być dość trudny. Większość osób na pewno, jednak wie jaki duży chce mieć dom i co powinno się w nim znajdować, to bardzo ułatwia podjęcie tak istotnej decyzji.

I co dalej?

            Gdy mamy już zgodę na przyłączenie nas do różnych sieci i kupiony projekt, przychodzi pora na załatwianie formalności. Czynność ta trwa kilka miesięcy zanim wszystkie dokumenty zostaną skompletowane, a decyzja o pozwolenie na budowę jest wydawana w ciągu dodatkowych dwóch miesięcy. Dlatego, gdy chcemy rozpocząć budowę na wiosnę, to trzeba co najmniej jesienią zacząć organizować wszelką potrzebną dokumentację. W jej skład wchodzi przede wszystkim mapa do celów projektowych. Na niej są zlokalizowane budynki, które chcemy wybudować. Taką rzecz musi nam przygotować geodeta i architekt, czeka się na to kilka tygodni.

Załatwiać samemu czy komuś to zlecić?

            Chcąc uzyskać pozwolenie na budowę czasem trzeba się dużo nachodzić. Wszystko przez to, że potrzeba do tego rozmaitych dokumentów z różnych urzędów. Nieraz bywa tak, że kolejki są długie i załatwienie jednej rzeczy może zająć nam cały dzień. Ostatnimi czasy stało się możliwe, żeby do uzyskania formalności związanych z budową, zatrudnić odpowiednią do tego osobę. Ona wie gdzie i co załatwić, a także jak zrobić żeby było dobrze. Dzięki temu, że załatwia często i dużo takich spraw, ma ona już zapewne znajomości w urzędach i nasza decyzja może zostać troszkę szybciej wydana. Oczywiście osoba, która załatwia nam takie rzeczy musi otrzymać odpowiednie wynagrodzenie. Najlepiej przed podjęciem decyzji kto będzie załatwiać dokumenty, policzyć co wyjdzie nas taniej.