Praca za granicą po 2004 roku

3 views
0

Praca za granicą to dla wielu Polaków jedyna okazja do znalezienia pracy, niektórzy z nich bez efektów starają się znaleźć pracę w naszym kraju. W 2004 nastąpiło ważne wydarzenie dla Polskiego rynku pracy. Polska dołączyła do Unii Europejskiej. Od tej pory rynek pracy zmienił się, młodzi ludzie bardzo często wyjeżdżają w celach zarobkowych. Minęło już ponad 10 lat. Według oficjalnych statystyk, pracę za granicą znalazło ok 3 miliony osób, jednak nie są to dokładne dane.

Polaków udających się za granicę w celu poszukiwania pracy można podzielić na: ludzi którzy chcą się osiedlić za granicą na stałe oraz na ludzi chcących wyjechać i wrócić po czasie do Polski, są to osoby szukające pracy sezonowej lub wakacyjnej. Powody wyjazdów za granicę są różne. Największym z nich jest duże bezrobocie w niektórych rejonach naszego kraju. Innym powodem są sporo większe pieniądze oferowane przez zagranicznych pracodawców. Dodatkowy wpływ na emigrację Polaków do naszych zachodnich sąsiadów ma lepsza jakość życia za granicą.

Najczęstszym kierunkiem naszych rodaków podczas wyjazdów za granicę są kraje Unii Europejskiej. Najpopularniejszymi krajami pod względem wyjazdów są Niemcy (zobacz: praca za granicą), Holandia, Wielka Brytania, Norwegia, Austria, Irlandia. Ostatnio Polacy zainteresowali się także Szwajcarią oraz krajami skandynawskimi takimi jak: Finlandia, Szwecja oaz Norwegia. Najpopularniejszymi zawodami jakie obowiązują na rynku pracy za granicą są: budowlane, kierowca, opiekun osoby starszej, pracownik produkcji (zobacz: praca w BMW), magazynier, wśród osób z wyższym wykształceniem najpopularniejsze zawody to lekarz oraz specjalista IT.

 

Jak szukać pracy za granicą? Najpopularniejsza droga to internet. Prawie 50% Polaków wyjeżdżających do pracy za granicą skorzystało z internetu, aby znaleźć odpowiadającą im ofertę. Drugą najpopularniejszą metodą są polecenia przez innych Polaków już pracujących u danego pracodawcy. Co raz mniej popularne stają się natomiast ogłoszenia w gazetach.